SkyEurope se potýkají se zadržováním letadel

25.06.2009 - SlovenskoOchrana před věřiteli, kterou v pondělí získaly SkyEurope Airlines u slovenského soudu, má ve světle posledních událostí přímé negativní důsledky na společnost a její cestující, i přes ujišťování mluvčího společnosti Tomáše Kiky, že se tento krok pasažérů nijak nedotkne. Cestujících se dotkla především opatření, ke kterým přistoupila některá evropská letiště, která se očividně zalekla posledního kroku SkyEurope. Ten v nich pravděpodobně vzbudil obavy o dluhy SkyEurope. V pondělí bylo jedno z jejich letadel zadrženo na letišti Paříž/Orly. Další letoun byl uzemněn v úterý v rumunské Bukurešti.

První letadlo je stále zapečetěno v Paříži a jeho odlet zpět na jednu z domovských základen podléhá úspěšnému dokončení jednání mezi oběma stranami. Podle posledních informací by letadlo mohlo odletět během pátku. Letadlo v Bukurešti nabralo mnohahodinové zpoždění, ale jeho odlet byl nakonec povolen. Agentura DPA s odvoláním na rumunské úřady informovala, že dluh vůči letišti Baneasa přesáhl půl miliónu euro. Podle neověřených informací došlo k podobné události také v bulharské Sofii. To ovšem mluvčí SkyEurope Tomáš Kika popřel.

Ochrana před věřiteli, kterou SkyEurope získalo na základě předloženého restrukturalizačního plánu, zabraňuje věřitelům ve vymáhání dluhů z minulosti a dává jí prostor ke zlepšení hospodaření. Z právního hlediska však není jasné, zda tato ochrana získaná u slovenského soudu platí nebo zda bude respektována ve všech zemích, kde letadla aerolinií přistávají. Mluvčí SkyEurope v této souvislosti nevyloučil tlak třetích stran, které mají zájem na poškození společnosti.

Štítky