SkyEurope jsou v ochraně před věřiteli

22.06.2009 - SlovenskoSkyEurope Airlines dnes informovaly, že požádaly o soudní ochranu před věřiteli. Konkrétně o ní Okresní soud v Bratislavě požádala slovenská SkyEurope Airlines a.s., která je dceřinnou společností SkyEurope Holding AG. Soud ochranu společnosti přiznal, tak aby mohla provést restrukturalizaci a vyřešit své závazky. Během ochrany bude společnost muset platit dodavatelům pouze za služby poskytnuté během restrukturalizace. Vůči vymáhání dluhů z minulosti tak bude chráněna. Soudní ochrana, o kterou požádala společnost sama, byla pravděpodobně nutností, poněvadž v posledních týdnech začali věřitelé důrazněji vymáhat své pohledávky.

Sky Europe Airlines - Boeing 737-700
Boeing 737-700 SkyEurope Airlines na ruzyňském letišti (foto: Jakub Zeman)

Management společnosti prezentuje ochranu před věřiteli jako pozitivum, který přinese cestujícím, ale i dodavatelům a zaměstnancům větší jistoty než dosud. Šéf společnosti Jason Bitter v dnes zveřejněné tiskové zprávě uvedl: “Je to dobrý krok pro SkyEurope, protože nám umožní plynulý provoz bez jakýchkoliv narušení zatímco uskutečníme naší restrukturalizaci. Je to dobrá zpráva pro naše klienty, kteří teď můžou mít plnou důveru ve využívání služeb SkyEurope při cestách na dovolené, eurovíkendy, služební cesty, případně za svými příbuznými a blízkými. Je to rovněž dobrá zpráva pro naše dodavatele, kteří budou za poskytování svých služeb během období restrukturalizace plně zaplaceni. Je to rovněž dobrá zpráva i pro naše zaměstnance, protože reorganizace nám umožní udržet a ochránit pracovní místa.” Během období ochrany před věřiteli, které může podle slovenských zákonů trvat až devět měsíců, by se společnost měla restrukturalizovat, snížit své závazky a najít investora, který by zajistil dodatečnou likviditu pro další rozvoj společnosti. Podle tiskového mluvčího Tomáše Kiky bude restrukturalizace probíhat podle připraveného obchodního plánu, na základě kterého soud rozhodl o povolení ochrany před věřiteli. Závazky mají SkyEurope, jak vůči akcionáři York Global Finance, který vloni půjčil společnosti na provoz 25 mil. eur, tak vůči celé řadě dodavatelů, ale i zaměstnancům či státu za sociální pojištění. Slovenský server Sme.sk citoval mluvčího soudu Pavla Adamčiaka podle, kterého soud rozhodl na základě posudku, že v případě restrukturalizace se dá předpokládat větší rozsah uspokojení věřitelů než kdyby byl vyhlášen konkurz.

Ochrana před věřiteli může cestujícím a obchodním partnerům skutečně přinést větší jistotu, druhou věcí je, jestli bude mít společnost dostatek hotovosti pro zajištění běžného provozu. Zde bude důležité, jak na poslední zprávy zareagují cestující a jak se budou vyvíjet prodeje letenek. Samozřejmě klíčové také bude, jak rychle se podaří společnosti najít potenciálního investora, který by zajistil dodatečnou likviditu pro další rozvoj aerolinie. Vzhledem k současné krizové situaci v ekonomice a odvětví letecké dopravy to bude daleko obtížnější než dříve. Podle Tomáše Kiky jsou ve hře konkrétní investoři, se kterými probíhají jednání, nejedná se o strategické investory, ale zájemce z finanční sféry. Přestože společnost mluví o restrukturalizaci, měl by být zachován provoz podle platného letového řádu. Společnost zatím prodává letenky na lety jen do 24. října. Podle Kiky by měly být v brzké době spuštěny prodeje i na další měsíce, nicméně společnost chce nejdříve co nejpřesněji naplánovat zimní lety, aby se vyhnula případným pozdějším změnám.

Štítky