Před 10 lety skončily SkyEurope Airlines

31.08.2019 - SlovenskoByl to poslední den letních prázdnin, na letištích v Praze a v Bratislavě probíhal běžný provoz jako každé jiné pondělí. Ráno jen málokdo tušil, že 31. srpen 2009 bude posledním dnem provozu SkyEurope Airlines.

Homepage SkyEurope Airlines 1. září 2009 (zdroj: skyeurope.com)

Společnost se již delší dobu zmítala ve finančních problémech, dlužila řadě dodavatelů, státu na pojištění i zaměstnancům. Nicméně tisíce cestujících, kteří si koupili letenky v některé z výprodejových akcí, stále věřilo, že i přes tyto problémy, o kterých se mluvilo v médiích, je SkyEurope Airlines bez problémů přepraví do cíle.

Společnost koncem června 2009 požádala bratislavský soud o ochranu před věřiteli s tím, že v dalších měsících provede restrukturalizaci. SkyEurope Airlines se tak sice na čas osvobodily od tlaku starých závazků, nicméně dodavatelé začali chtít platit vše hned v hotovosti.

V polovině srpna 2009 oznámila společnost Flughafen Wien, že kvůli neplnění dohod o splácení některých závazků přestává SkyEurope Airlines poskytovat ve Vídni handlingové služby. Aerolinie tak ze dne na den přišla o důležitou základnu, která se poměrně dobře rozvíjela.

V pondělí 31. srpna 2009 se provoz SkyEurope Airlines již ráno začal nápadně komplikovat. Řada odletů společnosti na pražském a bratislavském letišti začala mít několikahodinové zpoždění. Později vyplynulo, že letadla nemohla tankovat, protože aerolinie neměla na zaplacení paliva. Přesto se dopoledne dařilo lety vypravovat i když s velkým zpožděním, odpoledne z Prahy do 15. hodiny odletěl již jen jeden let.

Úvodní stránka Letiště Praha 1. září 2009 (zdroj: prg.aero)

Pád SkyEurope Airlines odstartovalo prohlášení Letiště Praha vydané před 17. hodinou, že od úterý přestává poskytovat služby této společnosti. SkyEurope Airlines souběžně oznámily zrušení všech zbylých pondělních odletů z Prahy a Bratislavy a vypnuly rezervační systém na svých webových stránkách. Letouny společnosti byly sice ještě ve vzduchu, nicméně se vracely na zpátečních letech na své domovské základny.

Odletová tabule bratislavského letiště 31. srpna 2009 v 19:21 (foto: archiv Airways.cz)

Definitivní konec pak přišel půl hodiny před půlnocí. Vídeňská burza, kde se obchodovalo s akciemi aerolinie, zveřejnila prohlášení soudem jmenovaného správce SkyEurope Airlines, že podal návrh na vyhlášení bankrotu a vzhledem k tomu, že společnost nemá dostatek finančních prostředků k zajištění letů, jsou všechny lety s okamžitou platností zastaveny.

Posádka Boeingu 737-300 registrace OM-CLA na bratislavském letišti 31. srpna 2009 večer po příletu z Atén (foto: archiv Airways.cz)

Letenky na další lety, které se již neuskutečnily mělo podle médií zakoupeno zhruba 280 tisíc cestujících. S nabídkou záchranných tarifů rychle přispěchala konkurence, která se snažila využít pádu SkyEurope Airlines a zavést nové linky. Ne vždy se jí to ale podařilo, zejména z hlediska nabídky destinací zůstal po SkyEurope Airlines v Praze a v Bratislavě delší dobu uvolněný prostor.

Plánovací systém SkyEurope Airlines 31. srpna 2009 pozdě večer. Všechny lety na další den byly přesunuty do řádku "zrušeno" (foto: archiv Airways.cz)

Témata