SkyAlps plánuje od června začít létat z Bolzana

15.04.2021 - EvropaStotisícové Bolzano, správní středisko jižního Tyrolska na severu Itálie, získá od června díky lokální letecké společnosti Sky Alps spojení do Říma a do italských turistických destinací u moře.

Stane se tak díky iniciativě bratrů Gostnerových, kteří kvůli tomu založili společnost SkyAlps Aviation. Jejich společnost pod podobným názvem Air Alps již z Bolzana linkové lety do Říma v minulosti provozovala. Létala s Dorniery Do 328, avšak přestala linku provozovat v roce 2012. Po jistou dobu též zajišťovala pro Austrian Airlines lety mezi Lincem a Vídní.

Vizualizace letounu Dash 8-400 v barvách SkyAlps (foto: De Havilland)

V minulosti na letiště Bolzano létaly kromě společnosti Air Alps též společnosti Tyrolean Airways a Darwin Airline, nalákány dotacemi místní samosprávy, která za sen o létání utratila celkem 100 miliónů eur. Finanční podpora směřovala nejen společnostem zajišťujícím do roku 2015 pravidelné linky, ale především do letiště v Bolzanu samotného. Nejbližším alternativním letištěm je totiž 125km vzdálený rakouský Innsbruck s jízdní dobou po dálnici 1 hodina 20 minut respektive 160km vzdálené letiště v italské Veroně s dobou jízdy 1 hodina a 40 minut.

Obnovení letů do Říma z Bolzana společnost SkyAlps původně plánovala již před rokem, a to na květen 2020. Tehdy ovšem pandemie obzvláště zasáhla právě sever Itálie a tak se plány o více než o rok zpozdily. Předcházela jim koupě letiště Bolzano, kterou od samosprávy jižního Tyrolska zakoupila společnost ABD Holding, za níž stojí též bratři Gostnerové s dalšími menšinovými vlastníky z Rakouska. Stalo se tak v dubnu 2019, kdy se letiště Bolzano stalo pro samosprávu jižního Tyrolska ztrátovou přítěží. Poté co letiště v roce 2015 opustil poslední provozovatel pravidelné linky, bylo uspořádáno o dalším osudu letiště místní referendum. V roce 2016 se v referendu vyjádřilo 70 procent obyvatel pro prodej letiště a ukončení dotací. ABD Holding tak letiště získal jen za necelé 4 miliony eur.

Nyní si společnost SkyAlps pronajala od Chorus Aviation Capital dvě letadla De Havilland Dash 8-400 s kapacitou 78 sedaček a stářím okolo 12 let, jež dříve létala pro společnost FlyBe. První letadlo má na základnu do Bolzana dorazit ještě v dubnu, druhé pak v květnu 2021. Společnost SkyAlps by ráda nejprve od června zprovoznila denní lety do Říma, později v průběhu léta hodlá přidat charterové lety do Cagliari, Catanie, Lamezia Terme a do Olbie. Momentálně však letenky na žádnou trasu ještě neprodává.


Dorniery společnosti Air Alps v Bolzanu, květen 2009 (foto: Danielsartori, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata