Šef Boeingu Dennis Muilenburg rezignoval

23.12.2019 - USA & KanadaPrezident a výkonný ředitel Boeingu Dennis Muilenburg dnes s okamžitou platností rezignoval na svou funkci. Letošní rok byl jedním z nejtěžších v dějinách firmy. Vše odstartovala březnové zřícení Boeingu 737 MAX 8 Ethiopian Airlines, která byla druhou havárii tohoto typu. V reakci na katastrofu etiopského letounu úřady po celém světě uzemnily všechny letouny 737 MAX.

Dennise Muilenburg před letounem Boeing 737 MAX informoval v dubnu o úpravách softwaru MCAS (zdroj: video Boeing)

Dennise Muilenburga, který byl v čele Boeingu od roku 2015, vystřídá od 13. ledna 2020 ve funkci prezidenta a výkonného ředitele David Calhoun. Ten byl v říjnu jmenován předsedou představenstva Boeingu, kterým do té doby byl Dennis Muilenburg. Společnost tehdy uvedla, že rozdělení funkcí výkonného ředitele a předsedy představenstva umožní Muilenbergovi se plně soustředit na chod společnosti a stěžejní úsilí vrátit letouny 737 MAX zpět do provozu.

Hlavním úkolem Davida Calhouna bude obnovit důvěru v Boeing, která byla narušena kauzou 737 MAX. Boeing chce napravit své vztahy s regulačními orgány, zákazníky i svými dalšími partnery. „Pevně věřím v budoucnost Boeingu a modelu 737 MAX,“ uvedl Calhoun v dnes zveřejněném oznámení firmy. „Je mi ctí vést tuto skvělou společnost 150 tisíc oddaných zaměstnanců, kteří tvrdě pracují na budoucnosti letectví,“ dodal Calhoun.

https://www.youtube.com/watch?v=-j8OiVvBKMs

Muilenberg se ve videu Boeingu omlouvá za havárie letadel 737 MAX (zdroj: Boeing/YouTube)

Odchod Dennise Muilenburga není nečekaný. Po havárii Ethiopian Airlines a následném uzemnění letadel 737 MAX se ocitl pod značným tlakem. Následné vyšetřování odhalilo vážné nedostatky při vývoji a certifikacu letadel 737 MAX. Muilenberg byl kritizován za přístup Boeingu po dvou katastrofách, při kterých zahynulo celkem 346 lidí. Krátce po havárii etiopského letadla Boeing údajně vyvíjel tlak na americký úřad civilního letectví FAA, aby nedošlo k uzemnění letadel 737 MAX. Muilenberg osobně zatelefonoval americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, kterého přesvědčoval, že provoz těchto letadel je bezpečný. Nedávno si šéf FAA Stephen Dickson zas stěžoval na tlak Muilenberga, aby letouny byly schváleny zpět do provozu.

Podle oznámení Boeingu do 13. ledna 2020, kdy má David Calhoun nastoupit do své funkce, bude finanční ředitel Gref Smith dočasně vykonávat funkci výkonného ředitele. Boeing dále oznámil, že novým předsedou představenstva se stává s okamžitou platností bývalý šéf Continental Airlines Larry Kellner. Calhoun zůstává členem představenstva společnosti.

Témata