Schiphol jako první velký hub přešel na CT skenery

19.05.2021 - EvropaAmsterdamské mezinárodní letiště Schiphol zprovoznilo v odletové hale 1 renovované prostory bezpečnostní kontroly vybavené novou technikou. K dispozici je 21 koridorů, které jsou vybavené moderními CT skenery. Díky nasazení těchto přístrojů cestující nemusí při kontrole vyndávat ze svých kabinových zavazadel tekutiny a elektronická zařízení. Obsluha skeneru vidí na monitoru obsah zavazadel ve 3D zobrazení s možností otáčení obrazu o 360 stupňů.

CT skener na zavadla v renovovaných prostorech bezpečnostní kontroly na Schipholu (foto: Schiphol Nederland)

Otevření nově vybavené bezpečnostní kontroly znamená, že všechny odletové a transferové kontroly jsou nyní vybaveny CT skenery. Schiphol je prvním letištěm této velikosti, které přešlo na tuto moderní technologii. Podle letiště se jedná o významný krok vpřed v oblasti bezpečnosti a služeb pro cestující.

(foto: Schiphol Nederland)

Schiphol možnosti nasazení CT skenerů ověřoval několik let. První test těchto přístrojů na letišti proběhl již v roce 2015. Pracovníci letiště se pak zabývali integrací těchto zařízení do procesu odbavení. Celkem je nyní na Schipholu k dispozici 35 bezpečnostních koridorů vybavených CT skenery.

Přes nasazení CT skenerů se nijak nemění bezpečnostní pravidla pro tekutiny v kabinových zavazadlech. Letiště tak doporučuje, aby si cestující balili tekutiny do zapsaného zavazadla a v příručním zavazadle pak měli tekutiny jen v baleních do objemu 100 ml, jak vyžadují bezpečnostní pravidla platní v EU.

(foto: Schiphol Nederland)

Témata