Saúdská Arábie představila novou mega aerolinii Riyadh Air

12.03.2023 - Asie & AustrálieSaúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán dnes oznámil vytvoření nové národní letecké společnosti Riyadh Air. Ta má být zcela vlastněna národním veřejným investičním fondem (PIF). Jak název nové aerolinie napovídá, její sídlo bude v Rijádu na mezinárodním letišti Krále Chálida.

(foto: Public Investment Fund SA)

Nová společnost chce napodobit úspěch velkých aerolinií z Perského zálivu jako jsou Emirates nebo Qatar Airways a nabídnout letecké spojení mezi Evropou, Asií a Afrikou s přestupem na letišti v Rijádu. Nová společnost chce nabízet v roce 2030 pravidelné lety do více než stovky destinací. Zatím není známo, jakými letadly bude Riyadh Air bude létat. Fond PIF v prohlášení uvedl, že nový dopravce si pořídí „moderní letadla vybavena nejmodernějšími technologiemi“.

Očekává se, že nová aerolinie oznámí v brzké době velkou objednávku letadel. V říjnu se objevila zpráva, že Saúdská Arábie je v pokročilých fázích jednání o objednávce 40 letadel Airbus A350 pro novou národní aerolinii.

(foto: Public Investment Fund SA)

Předsedou Riyadh Air bude guvernér veřejného investičního fondu PIF Yasir Al-Rumayyan, který je rovněž předsedou saúdskoarabské státní ropné společnosti Saudi Aramco. Výkonným ředitelem bude britský manažer Tony Douglas, který byl v letech 2018-22 šéfem společnosti Etihad Airways. Jeho účast je překvapivá, poněvadž v lednu se objevila zpráva, že odstupuje z funkce ředitele chystané aerolinie.

(foto: Public Investment Fund SA)

Nová národní saúdskoarabská letecká společnost Riyadh Air je důležitou součástí plánů Saúdské Arábie na rozvoj letectví a zlepšení konektivity. Země v rámci plánů Vize 2030 chce v příštích osmi letech investovat do leteckého sektoru 100 miliard dolarů.

V rámci těchto vizí byly vloni v listopadu oznámeny plány na přebudování letiště v Rijádu na obří hub s kapacitou 120 milionů cestujících ročně. Rozšířené kapacity mají být k dispozici kolem roku 2030 a letiště v Rijádu se má stát jedním z nejdůležitějších přestupních letišť na světě. V roce 2050 má jeho kapacita činit dokonce 185 milionů cestujících ročně. Stávající kapacita rijádského letiště je kolem 35 milionů cestujících.

Témata