V Rijádu má vzniknout letiště pro 120 miliónů pasažérů

28.11.2022 - Asie & AustrálieKorunní princ Saudské Arábie, Mohammed bin Salman, dnes oznámil tisku plán přebudovat současné letiště v Rijádu na obří hub s kapacitou 120 miliónů pasažérů ročně a šesti přistávacími dráhami. Rijád tak má konkurovat sousedním letištím v Perském zálivu jako je Dubaj, Doha nebo Abú Dhabí. Saudská Arábie plánuje podle korunního prince zprovoznit nové letiště kolem roku 2030.

Přestavbu současného letiště Krále Khaleda má za úkol financovat a zajistit státní Public Inventment Fund (PIF). Nové letiště vznikne na ploše 57 čtverečních kilometrů a má se stát hlavní základnou letos nově založené letecké společnosti Riyadh International Airlines (RIA). Královští úředníci již vedou s oběma nejvýznamnějšími výrobci letadel - společností Airbus a Boeing rozhovory o možné velké objednávce nových letadel pro společnost RIA, ale i pro tradičního dopravce - Saudii.

Saudia, známá též jako Saudi Arabian Airlines, má již svoji hlavní základnu na letišti Krále Abda al-Azíze v Džiddě. Džidda leží na břehu Rudého moře. A hlavně je to z letiště v Džiddě jen necelá hodina jízdy po dálnici do nejvýznačnějšího poutního města všech muslimů - do Mekky. Další základny má Saudia, člen aliance Sky Team, v Rijádu a Dammamu. A právě tyto aktivity má Saudia do budoucna upozaďovat a soustředit se plně na základnu v Džiddě, zatímco RIA má mít na starosti Rijád. Z něj chtějí v Saudské Arábii vybudovat jedno z 10 nejdůležitějších měst světa a právě výstavba obřího letiště má tomuto záměru nejvíce napomoci. Saudská Arábie tak plánuje do budoucna strategii dvou hlavních základen a dvou velkých leteckých dopravců.

letadlo společnosti Saudia na letišti v Džiddě, březen 2022 (autor: CAPTAIN RAJU, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata