Saúdská Arábie jedná o nákupu 40 letadel A350 pro novou aerolinii RIA

24.10.2022 - Asie & AustrálieEvropský výrobce Airbus v současnosti je podle agentury Reuters v pokročilých fázích jednání se Saúdskou Arábií o prodeji 40 letadel Airbus A350. Podle některých zdrojů byl kontrakt již dojednán, další zdroje uvádějí, že jednání neskočilo a Boeing rovněž lobbuje za svou nabídku letadel Boeing 787.

K oznámení objednávky by mohlo dojít ještě tento týden v rámci investičního fóra v Rijádu. V případě dohody na dodávce 40 letadel Airbus A350 by hodnota zakázky dosáhla výše 12 miliard dolarů. Jedná se však o vyčíslení odvozené z ceníku výrobce, skutečná prodejní cena letadel bude díky objemovým slevám nižší. Podle zpravodajství agentury Bloomberg by kontrakt mohl být až na 80 letadel.

Airbus A350 (ilustrační foto: Airbus)

Letouny mají být určeny pro novou saúdskoarabskou leteckou společnost, jež je zatím označovaná jako RIA. Její vznik je součástí plánů na posílení role letecké dopravy v tomto arabském království v rámci Vize 2030. V rámci nich má být vedle národní aerolinie Saudia založena ještě druhá společnost RIA, jež má na mezinárodních linkách konkurovat zavedeným dopravcům ze zemí Perského zálivu.

Nová společnost RIA má zahájit lety ještě v letošním roce a má létat z Rijádu, který se má stát jejím hubem. Stávající společnost Saudia se má soustředit na lety z Džiddy. Očekává se, že společnost RIA otevře velké množství mezinárodních linek a bude přímo konkurovat společnostem Emirates a Qatar Airways a jejím hubům v Dubaji a Dauhá.

Témata