Saudia představila dva letouny se speciálním livery

15.09.2021 - Asie & AustrálieSaúdskoarabská národní letecká společnost představila v těchto dnech dva letouny ve speciálním livery. Boeing 777-300ER registrace HZ-AK28 obdržel livery, které Saudia používala v 80. a 90. letech 20. století. Tyto historické barvy doplnily v přední části velké číslice 75 ve zlaté barvě s menším nápisem years a ekvivalentem v arabštině v kruhu uprostřed těchto číslic. V loňském roce společnost oslavila 75 let od svého založení.

Boeing 777-300ER jako retrojet společnosti Saudia (foto: Saudia)

75. výročí je připomenuto rovněž speciálním livery, které obdržel Boeing 787 Dreamliner registrace HZ-ARE. To je modifikací současného vzhledu letadel Saudia nicméně horní polovina trupu je v šedé barvě. V zadní části trupu je opět velká číslice 75 ve zlaté barvě. Na svislých ocasních plochách jsou vyobrazeny tři významné osobnosti saúdské královské rodiny: první saúdskoarabský král Abdulazíz, současný král Salmán a princ Muhammad bin Salmán.

Speciální livery Saudia na Boeingu 787 (foto: Saudia)

Společnost Saudia vznikla v září 1945 jako státní letecká společnost spadající po saúdské ministerstvo obrany. Řízení aerolinie na základě smlouvy zajišťovala tehdy významná americká aerolinie TWA (Trans World Airlines). V roce 1946 začala Saudia létat se třemi DC-3 charterové lety. První pravidelná linka byla otevřena v roce 1947 později po trase Džidda – Rijád – Al Hofuf – Dahrán. V témže roce společnost zahájila první svou mezinárodní linku do egyptské Káhiry.

Témata