Saudia čelí žalobě kvůli leasingu letadel

01.11.2020 - Asie & AustrálieSpolečnost Alif Segregated Portfolio se rozhodla u londýnského vrchního soudu podat žalobu na leteckou společnost Saudia. Pronajímatel ze Spojených arabských emirátů si podle agentury Reuters stěžuje na údajné porušení leasingových smluv na padesátku letadel Airbus.

Saudia - Airbus A330-300 (foto: Laurent Errera/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Jedná se o letouny, které saúdskoarabský dopravce objednal na Pařížském aerosalonu v roce 2015. Tehdy Saudia objednala 20 letadel Airbus A330-300 Regional a 30 Airbus A320 v celkové hodnotě 8,2 miliardy dolarů. Objednávka byla součástí tehdejších plánů na celkovou modernizaci flotily a byla financována prostřednictvím finančního leasingu.

Společnost Alif Segregated Portfolio podle Reuters v dokumentech pro soud uvedla, že Saudia neuhradila platby za pronájem letadel poté, co se snažila o snížení plateb. Dále Saudia provedla neautorizovanou výměnu motoru a dalších částí. Celkové škody vyčíslila společnost nejméně na 460 milionů dolarů. Saúdskoarabský dopravce odmítl komentovat žalobu, nicméně uvedl, že v současnosti jedná s pronajímatelem na vyřešení neshod.

Alif Segregated Portfolio je součástí dubajské leasingové společnosti International Airfinance Corporation. Firma se zaměřuje na pronájem letadel podle islámského práva šaría. Pro leteckou společnost se v konečném výsledku takový leasing příliš neliší od západního pojetí. Odlišnosti vyplývají z celkového pojetí transakce, jinak se pohlíží na odpovědnost za údržbu a některé situace, kdy například letadla nejsou využita.

Témata