SAS propustí až 5000 zaměstnanců

28.04.2020 - EvropaScandinavian Airlines (SAS) dnes vydaly prohlášení, že snížené poptávce po letecké dopravě zahajuje snižování počtu zaměstnanců. O práci by mělo přijít až 5000 lidí, tedy zhruba 40 % zaměstnanců. Kvůli dopadům pandemie onemocnění COVID-19 drasticky klesla poptávka po letecké dopravě na minimum.

(foto: SAS)

SAS v současnosti provozuje jen několik vnitrostátních letů ve Švédsku a Norsku. Společnost očekává, že kvůli současným restrikcím bude létat omezeně i během letní sezóny. Podle SAS je pravděpodobné, že bude trvat několik let, než se poptávka vrátí na úroveň před vypuknutím pandemie.

Z těchto důvodů se společnost rozhodla zrušit až 5000 pracovních míst. Ve Švédsku je plánováno zrušení 1900 míst, v Norsku 1300 a v Dánsku 1700 míst. Propuštění bude prováděno v souladu s pracovněprávními předpisy daných zemí. Zaměstnanci SAS mají šestiměsíční výpovědní lhůtu.

„COVID-19 přinutil SAS čelit nové a bezprecedentní realitě, která se odrazí nejen v nadcházejících měsících, ale také v následujících letech. Naší ambicí je zůstat i nadále vedoucí leteckou společností ve Skandinávii a mít vedoucí roli ve skandinávské infrastruktuře jako garant národní a mezinárodní konektivity,“ uvedl výkonný ředitel SAS Rickard Gustafson.

SAS v polovině března pozastavil většinu svých letů s cestujícími a poslal až 10000 pracovníků domů. Minulý týden Evropská komise schválila garance dánské vlády ve výši 137 milionů eur poskytnuté SAS. Garance mají pomoci SAS překlenout složitou situaci. Pro Dánsko je aerolinie důležitá proto, že svůj hub má v Kodani a před vypuknutím pandemie operovala až dvě třetiny linek z Dánska do sousedních skandinávských zemí.

Štítky