Dánsko má povoleno hodit SAS záchranné lano

23.04.2020 - EvropaEvropská komise schválila plán dánské vlády týkající se státních garancí letecké společnosti Scandinavian Airlines (SAS) ve výši 137 miliónů eur. „Jedná se o pomoc ve výjimečné situaci, kterou rozšíření nemoci Covid-19 bezesporu je,” zdůvodnila Margrethe Vestagerová, šéfka evropské komise pro oblast hospodářské soutěže souhlas komise s touto pomocí. Komisařka je shodou okolností nominována na svou pozici za Dánsko.

(foto: SAS Group)

Revolvingový úvěr, za který se Dánsko zaručilo, tak má pomoci SAS překlenout dnešní těžké období. Společnost SAS je pro Dánsko důležitá zejména proto, že před pandemií obsluhovala až dvě třetiny leteckých linek z Dánska do sousedních skandinávských zemí, a to zejména ze svého hlavního hubu v Kodani.

V polovině března SAS oznámily, že kvůli epidemii koronaviru pozastavují většinu letů. Podle prohlášení společnosti v důsledku opatření přijatých jednotlivými státy přestala prakticky existovat poptávka po osobních mezinárodních letech.

(foto: SAS Group)

SAS vznikla v roce 1946 spojením tehdejších národních dopravců Dánska a Norska. O dva roky později se přidal také švédský vlajkový dopravce. V době založení držely poloviční podíl vlády těchto zemí a zbytek měly soukromé firmy. V současnosti má švédská vláda 14,8 % a dánská vláda 14,2 % akcií v SAS Group, jež aerolinii zastřešují, zbytek pak drží soukromí investoři.

Historický snímek z roku 1955 - posádka SAS před letounem Douglas DC-6 (foto: SAS Group)

Před pandemií koronaviru Scandinavian Airlines přepravily okolo 30 milionů cestujících ročně. Své hlavní huby měly v Kodani, Stockholmu a Oslu, odkud provozovaly pravidelné lety do více než 125 destinací v Evropě, Asii a Severní Americe.

Štítky