Ruzyňské letiště kvůli přehlídce omezí provoz na 1,5 hodiny

28.10.2018 - Česká republikaLetiště Václava Havla Praha omezí dnes odpoledne svůj provoz v souvislosti s oslavami 100. výročí založení Československa. Kvůli vojenské přehlídce bude od 13:30 do 15:00 bude letiště uzavřeno pro všechny starty a přistání. Pozemní odbavení cestujících a ostatní provoz letiště však bude probíhat bez omezení.


Bezletová zóna vyhlášena v souvislosti s vojenskou přehlídkou na Evropské třídě (zdroj:army.cz)

Důvodem je vyhlášení bezletové zóny nad Prahou s prodloužením k městu Slaný od země až do výšky 1500 metrů. „V omezeném prostoru nebudou povoleny lety jiných letadel než těch, které se účastní slavnostní vojenské přehlídky. Dále se toto omezení týká také bezpilotních prostředků (dronů) všech kategorií,“ uvedlo na svém webu Ministerstvo obrany ČR.

Podle Letiště Praha se přerušení provozu na vzletech a přistáních dotkne přibližně 24 letů. Letiště informovalo s předstihem všechny letecké společnosti o omezeních v provozu a požádalo je o přeplánování dotčených letů do jiných časů. „Cestujícím doporučujeme, aby v den oslav výročí sledovali bedlivě internetové stránky svého dopravce či Letiště Praha, kde se dozví aktuální informace ohledně času svého odletu či příletu,“ uvedl mluvčí letiště Roman Pacvoň.


Stihačka JAS-39C Gripen českého vojenského letectva (foto: Milan Nykodym-Czech Air Force/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Vojenská přehlídka, která se bude konat dnes odpoledne na Evropské třídě, bude jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu. Přehlídky se zúčastní více než 2000 osob s 200 kusy vojenské techniky. Podle informací serveru Seznamzpravy.cz bude letová ukázka zahrnovat průlet vládního Airbusu A319CJ, stihaček JAS-39 Gripen, transportních letounů CASA C-295, bitevníků L-159 ALCA, cvičných letounů L-39 Albatros, vrtulníků Sokol, Mi-171Š, Mi-24/35. Slovenská armáda předvede své vrtulníky Sikorsky UH-60 Black Hawk a letouny C-27 Spartan a Mig-29.

Štítky