Letiště Praha přesune začátkem listopadu kvůli údržbě provoz na vedlejší dráhu

17.10.2022 - Česká republikaHlavní ranvej pražského letiště čeká pravidelná údržba zahrnující odgumování, opravu dilatačních spár a obnovu vodorovného značení. Dráha bude uzavřena na maximálně pět dnů v období mezi 31. říjnem a 11. listopadem 2022 vždy pouze v denních hodinách od 8 do 16 hodin. V této době bude veškerý provoz odkloněn na vedlejší ranvej 12/30.

„Přesný termín bude stanoven na základě aktuálních meteorologických podmínek, které umožní efektivně využít dobu uzavírky, tedy pokud nebude mlha, nízké teploty nebo špatný vítr. Jedná se o pravidelnou údržbu po letní sezóně, kdy na hlavní dráze byl nepřetržitý provoz. Cílem je dostat stav povrchu a značení do co nejlepší kondice před zimní sezónou,“ uvedl Miroslav Charvát, manažer Správy a rozvoje provozu ploch.

Hlavní dráha pražského letiště (foto: Letiště Praha)

Letiště Praha se rozhodlo údržbu hlavní dráhy provádět pouze v denní dobu s ohledem na negativní dopad provozu na vedlejší dráze na obyvatele hustě osídlené oblasti Prahy a Kladenska. Mimo dobu opravy budou letadla přistávat a startovat opět z hlavní ranveje. Směr provozu je závislý na aktuálních meteorologických podmínkách, především větru. Preferovaný směr je ale přistání od Prahy a vzlet na Kladno.

Podle Letiště Praha je nutné provádět pravidelnou údržbu dráhového systému s ohledem na provozní bezpečnost dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim. Údržby drah trvají vždy jen nezbytně nutnou dobu a jsou uskutečnňovány za plného provozu letiště.

Součástí plánovaných prací je odgumování povrchu dráhy (foto: Letiště Praha)

Témata