Ruský Airbus A321 nouzově přistál v kukuřičném poli

15.08.2019 - EvropaAirbus A321 (VQ-BOZ) společnosti Ural Airlines dnes nouzově přistál krátce po startu z Moskvy. Letoun startoval ráno z moskevského letiště Žukovskij k pravidelnému letu U6 178 do Simferopolu na okupovaném Krymu. Na palubě letu bylo 226 cestujících a sedm členů posádky.

Záběry Airbusu A321 po nouzovém přistání z dronu (zdroj: Ruptly/YouTube)

Krátce po vzletu se letoun střetl zhruba ve výšce 200 metrů s hejnem racků. Nejdříve selhal levý motor airbusu a poté také pravý motor. Posádka se rozhodla v krizové situaci s letounem nouzově přistát na nedalekém kukuřičném poli. Na něm Airbus A321 zhruba čtyři kilometry od ranveje letiště přistál se zataženými podvozky a vypnutými motory.

Nouzové přistání přežily všech 233 osob, které byly na palubě letadla. Cestující a posádka se po přistání na poli evakuovaly pomocí skluzavek. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo uvedlo, že do nemocnice bylo převezeno 23 cestujících. Všichni až na jednu osobu byli již propuštěni, hospitalizována zůstala jen jedna žena.

Záběry z letadla pořízené cestujícími (zdroj: Moskva24/YouTube)

Ostatní cestujíci byli přepraveni poté zpět na letiště Žukovskij a odtud na Domodědovo, kde bylo připraveno náhradní letadlo na Krym. Podle ruského serveru Gazeta.ru třetina cestujících odmítla nabídnutý náhradní let.

Ruská média označují kapitána letadla Damira Jasupova za hrdinu a srovnávají jeho výkon s Chesley Sullenbergerem, který v roce 2009 nouzově přistál na řece Hudson.

Ural Airlines - AIrbus A321 (foto: Toshi Aoki - JP Spotters/Wikimedia Commons - CC BY-SA 3.0)

Témata