Regiojet již nabízí jízdenky na přímé vlaky pod letiště ve Vídni

02.06.2022 - Česká republikaV rezervačním systému dopravce Regiojet se dnes objevily 2 páry přímých vlaků z Prahy přes Brno do Vídně, přímo na letiště. Jedná se o prodloužené spoje, které dosud končily ve Vídni na hlavním nádraží. Konkrétně se jedná o vlaky s pravidelným odjezdem v 11:48 a 18:48 z Brna, respektive 8:23 a 15:38 z Prahy. Nazpět, z letiště směr Brno a Praha odjíždí pouze jeden přímý vlak, a to ve 14:15. Zajímavostí je, že ve směru do Brna plánuje Regiojet jízdní dobu pod 2 hodiny, zatímco ve směru do Rakouska má v plánu jezdit za 2 hodiny a 18 minut. Přímé vlaky na letiště ve Vídni jsou aktuálně v rezervačním systému pouze v červnových, červencových a srpnových termínech. Aktuálně jsou vlaky nabízeny mezi 16.6. a 31.8.

snímek z rezervačního systému společnosti Regiojet (zdroj: www.regiojet.cz )

Společnost Regiojet hodlá spoje provozovat na své komerční riziko. Zde najdete oficiální tiskové vyjádření společnosti Regiojet.

Jak redakci koncem května potvrdil Radim Jančura, jedná se o dočasný zkušební provoz. Podle Jančury Regiojet s přímými vlaky na stanici v podzemí pod letištěm ve Vídni-Schwechatu počítá plnohodnotně až s prosincovou změnou jízdních řádů. Podle současné představy by měl od prosince Regiojet provozovat 3 páry vlaků v obou směrech, a to včetně ranního spoje z Brna na letiště a večerního spoje zpět.

Nyní bude zajímavé sledovat, zda konkurence - ať již Gepard Express, který 22.2. provedl demonstativní jednorázovou jízdu vlakem na letiště ve Vídni s komunálními politiky nebo ČD/ÖBB nebudou na tuto situaci nějak reagovat a nepříjdou do prosincové změny jízdních řádů s nějakou alternativní nabídkou přímých spojů nebo alespoň s přidáním ranních nebo nočních spojů na hlavní nádraží ve Vídni. Brněnští radní navíc tento týden odsouhlasili, že město vypíše soutěž o přidělení dotace dopravci na provozování přímých vlaků z Brna na letišti ve Vídni. Podporu chtějí komunální politici stihnout vypsat tak, aby vybraný dopravce již od 12. prosince i s dotací již jezdil.

V současnosti totiž vyjíždí z Brna první přímý vlak na hlavní nádraží ve Vídni až v 7:22 (tento spoj jede z Prahy s odjezdem ve 4:12), poslední přímý vlak z hlavního nádraží ve Vídni směr Brno a Praha vyjíždí večer v 21:10. Mezi hlavním nádražím ve Vídni a letištěm jezdí pak v půlhodinovém taktu přímé vlaky ÖBB, kterým zabere tato část cesty 15 minut. Právě kvůli nedostatečné nabídce ranních a nočních vlakových spojů z České republiky tak většina cestovatelů, kteří potřebují ranní odlet a večerní přílet do Vídně, raději jede na letiště ve Schwechatu automobilem. Nechtějí se totiž kvůli riziku zpožděného příletu letadla spoléhat jen na noční autobusové spoje s nutnou rezervací místa, které navíc bývají často předem vyprodané.

vlak Regiojetu na průjezdu Vídní, září 2018 (autor: Paul Korecky, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata