Qatar Airways jednají o objednávce letadel Boeing 777XF

29.01.2022 - Asie & AustrálieAgentura Reuters tento týden informovala, že Qatar Airways jsou v pokročilé fázi jednání o objednávce až 50 letadel Boeing 777XF. Objednávka by mohla být oznámena již začátkem příštího týden. Katarský emír Tamím bin Hamad Ál Thání totiž přijíždí do Washingtonu na jednání s americkým prezidentem Joe Bidenem.

Letouny Boeing 777XF by byly určeny pro nákladní divizi Qatar Airways Cargo, přičemž by posloužily k modernizaci současné flotily, jejíž páteří jsou Boeingy 777F. Možná hodnota kontraktu na 50 777XF dosahuje v katalogových cenách výše až 14 miliard dolarů.

Qatar Airways Cargo - Boeing 777F (foto: Pieter van Marion/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

Velký kontrakt s americkým Boeingem by byl odpovědí Qatar Airways na spor s Airbusem. Spor o kvalitu laku letadel Airbus A350 se v uplynulých dnech vyhrotil a Airbus sáhl dokonce ke zrušení objednávky na 50 letadel A321neo.

Nákladní varianta Boeing 777XF zatím nebyla oficiálně uvedena na trh. Vloni se očekávalo, že tento nový nákladní typ americký výrobce představí na podzimním aerosalonu v Dubaji. Nicméně se tak nestalo, i když zástupci Boeingu jednaly o možných objednávkách s vybranými zákazníky včetně Qatar Airways.

Témata