Airbus zrušil smlouvu na dodání 50 letadel A321neo společnosti Qatar Airways

21.01.2022 - EvropaAirbus reaguje na žalobu Qatar Airways v Londýně ohledně náhrady údajné škody ve výši 618 miliónů dolarů kvůli uzemnění 21 dodaných letadel A350 u kterých se objevily závady na laku. Podle zpráv agentury Reuters Airbus nyní jednostranně vypověděl smlouvu o dodávce 50 letadel A321neo, čímž udeřil na citlivé místo letecké společnosti. Qatar Airways totiž letadla A321neo potřebují k rozvoji své sítě, na kratší a střední tratě.

Airbus A350 společnosti Qatar Airways, březen 2021 (autor: Md Shaifuzzaman Ayon, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Airbus tvrdí, že uzemnění letadel kvůli závadám na laku, které Airbus uznává, nebylo adekvátní. Qatar Airways však trvá na svém a podal v prosinci na Airbus žalobu o odškodnění ve výši 618 miliónů dolarů plus 4 milióny za každý další den kdy má letadla A350 uzemněny. Airbus snahy Qatar Airways vnímá jako ohrožení své pověsti a poukazuje na možnost jednoduché opravy závady, kterou využili jiní provozovatelé letadel A350. "Snaha tohoto zákazníka zkreslit tento problém jako problém ohrožující letovou bezpečnost ohrožuje mezinárodní protokoly týkající se bezpečnostních otázek," uvedl v prosinci šéf programu Airbusu Philippe Mhun. Podle něj Airbus "již nebude tolerovat tyto aktivity" ze strany Qatar Airways. Stanovisko Airbusu nepřímo podporuje Evropská agentura pro bezpečnost v letectví (EASA), pro kterou problémy s lakem u letadel A350 nepředstavují bezpečnostní důvod pro uzemnění letadel.

Ještě než se obě strany potkaly u prvního stání londýnského soudu, jsou velmi neobvyklým krokem zrušením dodávek 50 letadel ze strany výrobce vztahy mezi oběma stranami na bodě mrazu. Podle agentury Reuters by ovšem v případě nenalezení smírčího řešení by mohlo být jednostranné zrušení dodávek podnětem k dalšímu soudnímu sporu. Qatar Airways totiž trvá na splnění smlouvy a dodání objednaných letadel a k problému s lakem u letadel A350 reagoval zveřejněním následujícího videa:

https://www.youtube.com/watch?v=mKN0SpWeILo

Témata