Qantas zakládá další low-cost aerolinii

07.04.2004 - Asie & AustrálieQantas Airways oznámily záměr investovat do nového nízkonákladového dopravce s působností v rámci Dálného Východu se základnou v Singaporu. Letiště Changi se tak ujímá role nejvýznamnějšího centra nízkonákladových aerolinií v regionu, čímž se naplňuje přání tamějšího ministerstva dopravy. To všemi silami podporuje rozvoj tohoto druhu dopravy a neváhá projekt společnosti Qantas podpořit svou vlastní účastí.

Australský národní dopravce na rozjezd nové aerolinie poskytne téměř 30 miliónů dolarů. To mu zajistí 49,9 % podíl. 31,1 % bude patřit dvěma předním singapurským podnikatelům. Zbylých 19 % bude prostřednictvím Temasek Holdings držet ministerstvo dopravy Singaporu.

Temasek Holdings tak budou zúčastněny hned v několika společnostech, které budou v Sinaporu bojovat o přízeň cestujících. Temasek jsou majoritním vlastníkem Singapore Airlines, které na říjen plánují rozjet svou vlastní dceřinnou společnost, která se bude zabývat nízkonákladovou dopravou. Majoritním vlastníkem Tiger Airways budou opět Temasek Holdings prostřednictvím svého minoritního podílu a majoritního podílu v Singapore Airlines.

V Singaporu tak budou mezi sebou přímo soutěžit Tiger Airways, Valuair, pobočka malajských Air Asia a nově oznámená low-cost aerolinie, jejíž mateřskou společností bude Qantas.

Štítky