Airbus A380 společnosti Qantas měl vážné problémy

04.11.2010 - Asie & AustrálieDnes v časných ranních hodinách obletěla svět neuvěřitelná zpráva. Na indonézském ostrově Batam, který leží v sousedství Singapuru, se údajně zřítil Airbus A380 australské společnosti Qantas. Indonézská televize přinesla záběry menších kusů červenobílých trosek letadla a citovala svědky z ostrova Batam, kteří zaslechli mohutný výbuch. Podle agentury Reuters zřícení letadla dokonce v jednu chvíli připustila i společnost Qantas.

Konec matoucím informacím přineslo nouzové přistání letounu na letišti v Singapuru. Letadlu, které letělo na pravidelné lince QF32 z Londýna/Heathrow do Singapuru přestal krátce po startu v Singapuru, kde bylo mezipřistání, pracovat jeden z čtyř motorů. Posádka se rozhodla vrátit a nouzově přistát na letišti poté, co vypustila přebytečné palivo. Po přistání v Singapuru se z jednoho motoru na levé straně valil dým a scházela mu část krytu. Na palubě letounu bylo podle informace Qantas celkem 440 cestujících a 26 členů posádky. Jedná se zatím o nejvážnější incident za tři roky provozu letadel Airbus A380.

V reakci na událost společnost Qantas oznámila, že pozastavuje provoz všech šesti letadel Airbus A380, které má ve své flotile, dokud nebude zjištěna příčina incidentu.

Témata