Další A380 na tzv. „Klokaní stezce“ již od ledna 2009

09.08.2008 - Nová letadlaQantas Airways převezmou svůj první letoun Airbus 380-800 19. září tohoto roku během slavnostní ceremonie v Toulouse. Po Singapore Airlines a Emirates se tak stanou teprve třetím provozovatelem tohoto typu letadla na světě. Letoun téhož dne odletí přes Singapur do Sydney, kde přistane 21. září dopoledne. První komerční let plánují aerolinie ale uskutečnit až 20. října a to na trase Melbourne – Los Angeles. 24. října pak poprvé budou moci nový megaliner vyzkoušet cestující také na lince Sydney – Los Angeles.

Oproti původním předpokladům se však nové letouny začnou poměrně brzy objevovat také na letech do Londýna. Původně společnost plánovala všech prvních 12 letounů nasazovat výhradně na spoje do USA. Nyní však uvedla, že budou nasazovány na linku Sydney – Singapur – Londýn již od začátku příštího roku. Ke změně rozhodnutí pravděpodobně přispívá pozornost a obliba, kterou si na tzv. „Klokaní stezce“ získaly letouny Airbus 380 společnosti Singapore Airlines. Ta nyní nabízí svým cestujícím spojení mezi Londýnem a Sydney kompletně provozované tímto typem.

Do konce letošního roku převezmou Qantas Airways celkem čtyři nové stroje Airbus 380-800. Pokud některé z nich již v lednu příštího roku nasadí na linku do Londýna, předběhnou tak Emirates, které do Sydney poprvé vyšlou tento typ až 1. února. V té době přitom Airbus 380 v barvách arabských aerolinií bude pravidelně přistávat i v Londýně. Nasazování těchto zbrusu nových letadel jasně ukazuje na důležitost, kterou spojení Londýna a Sydney všechny tři aerolinie přisuzují.

Australský deník The Australian navíc v posledních dnech přinesl zprávu o problémech, kterým Qantas Airways čelí při přípravě pravidelných letů s letadly Airbus 380 do Los Angeles. Aerolinie podle této zprávy tamní letiště varovaly, že je pro ně nepřípustné odbavování tohoto letadla na vzdálených stojánkách, kam by cestující musely být z terminálu doprávováni autobusy. Pokud se tak Los Angeles nestihne na příchod megalinerů připravit, je možné, že tyto letouny se budou nejdříve objevovat v San Franciscu.

Štítky