První let Germanwings do Prahy

04.04.2003 - Česká republikaGermanwings - Airbus A319

Po pětiměsíčním provozu se německý "low cost" dopravce Germanwings představuje v Praze. Ta přišla na řadu v první vlně rozšíření sítě linek Germanwings. Od letního letového řádu se k 11 linkám z Kolína nad Rýnem (Barcelona, Berlin, Istanbul, Londýn, Madrid, Miláno, Nice, Paříž, Řím, Vídeň a Curych) přidává dalších osm destinací - Benátky, Boloňa, Drážďany, Edinburgh, Izmir, Lisabon, Soluň a naše Praha. Pro naše cestovatele se tak otevírá možnost velmi levného cestování, neboť Germanwings patří ke skupině opravdu levných "low cost" dopravců (jako např. Jet2, MyTravel Lite, Hapag Lloyd Express) a ceny letenek začínají na 19 eurech (s letištními taxami, možno platit samozřejmě i v českých korunách). I obvykle dostupné ceny okolo 49 euro za jednu cestu patří na trhu k těm nižším. U easyJetu, vévodícímu Praze, bychom asi podobné ceny hledali velmi těžce. Ty se při velkém štěstím pohybují okolo 50 euro, v normálních případech jsou pak většinou dvojnásobné. Z Londýna se mnohdy do Prahy při zakalkulování všech výdajů dostanete levněji s Lufthansou než s easyJetem.

Germanwings - Airbus A319Germanwings je dceřinnou společností dopravce Eurowings, kterého vlastní z 25 % Lufthansa. Ta plánuje rozšířit svůj podíl v Eurowings do konce roku na 49 %. Germanwings, který provozuje pět letadel Airbus A319-112 (reg. D-AKNF, AKNG, AKNH, AKNI, AKNJ od Eurowings) a jeden Airbus A320-211 (D-AIQR od Lufthansy), prodal od začátku svého působení milión letenek. Od letního letového řádu se počítá ve flotile s dalšími dvěmi A320-211 od Lufthansy (D-AIPC, AIPD). D-AIPC je již do flotily Germanwings zařazeno, D-AIPD zatím prodělává revizi v Shannonu, a tak za něj zaskakuje většinou A320 reg. D-AIPH, které má pronajaté od Lufthansy Eurowings. Germanwings má též brzy oznámit budoucí otevření své druhé základny v Německu. Předpokládá se, že by jí mohl být Düsseldorf.

Linka 4U 772/3 létá z Kolína nad Rýnem do Prahy každý den. Plánovaný přílet je v 15:30, odlet v 16:00. První let vykonal Airbus 319 registrace D-AKNG, který přistál v Praze s 91 cestujícími na palubě v 15:20. Kabina letadla pojme 142 cestujících v ekonomické třídě, umístění sedaček je standardní - tři ulička tři. Sedačky jsou kožené a velmi pohodlné. Na zpáteční let bylo odbaveno 33 cestujících a lety do Prahy tak byly úspěšně zahájeny. Odbavovací handlingovou společností v Praze je stejně jako u Lufthansy a Eurowings Menzies Aviation Group. U přepážky Menzies je možné též letenky na linku do Kolína nad Rýnem zakoupit. Nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak letenky získat je jejich pořízení prostřednictvím domovské stránky Germanwings na internetu.

Témata