Kopilot s letounem Germanwings záměrně havaroval

26.03.2015 - EvropaDnešní tisková konference francouzských vyšetřovatelů přinesla šokující informace o osudu letounu Airbus A320 společnosti Germanwings, který havaroval v úterý ve francouzských Alpách. Vyšetřovatelé z prokuratury v Marseille opírají své poznatky o analýzu zvukového záznamu dění v kokpitu, který byl získán z nalezené černé skříňky. Tato analýza byla provedena v noci na dnešek. K dispozici je záznam z posledních 30 minut letu.


Vyšetřovatel Brice Robin v Seyne les Alpes nedaleko místa neštěstí

Podle vyšetřovatele Brice Robina probíhala konverzace mezi piloty zprvu normálně a nic mimořádného se nedělo. Poté, co kapitán začal provádět přípravu na přistání v Düsseldorfu, začal kopilot Andreas Lubitz odpovídat na jeho pokyny jen stručně. Kapitán následně požádal kopilota, aby převzal řízení. Následně je na zvukovém záznamu slyšet posunutí sedačky a zvuk dveří pilotní kabiny. Podle Robina kapitán pravděpodobně odešel na toaletu. Kopilot následně začal manipulovat s nastavením autopilota, přičemž nastavil klesání letadla. Podle francouzských vyšetřovatelů bylo toto jednání záměrné.

Ze zvukového záznamu je patrné, že se kapitán snažil dostat zpět do pilotní kabiny. Nejdříve se identifikoval kódem, ale kopilot jej do kabiny nepustil. Později je slyšet na záznamu klepání, po rozeznění alarmů varujících před srážkou letounu se zemí silnější bušení. Podle Robina kopilot během celé doby, kdy byl sám v kabině, nic neřekl. Slovně neodpovídal ani na snahu kapitána dostat se zpět do kabiny, ani na výzvy střediska řízení letového provozu v Marseille po vyslání nouzového kódu. Na záznamu je slyšet jen jeho dech, který je normální a nevykazuje odchylky. To podle vyšetřovatelů dokazuje, že kopilot byl po celou dobu naživu a nebyl postižen například infarktem.

Podle vyšetřovatelů cestující nevěděli o situaci téměř do poslední chvíle. Dění si uvědomili až těsně před koncem. Na zvukovém záznamu jsou podle Robina krátce před nárazem slyšet výkřiky cestujících.


Autobusy s pozůstalými po obětech katastrofy přijížději do Seyne les Alpes

Závěrem prvotního šetření francouzské prokuratury z Marseille je, že kopilot záměrně jednal tak, aby zničil letadlo. V tomto směru prokuratura změní dnes vyšetřování z neúmyslného zabití na úmyslné. Vyšetřovatelé požádali německé úřady o zahájení šetření Andrease Lubitze s cílem zjistit další informace o jeho osobě. Podle Robina byly tyto informace sděleny krátce před tiskovou konferencí rodinám obětí, které přijely na místo neštěstí.

Témata