První Bombardier CS300 airBaltic přistál v Rize

01.12.2016 - Evropa



Začátkem tohoto týdne převzali zástupci společnosti airBaltic první letoun Bombardier CS300 (YL-CSA). Lotyšská aerolinie je vůbec první leteckou společností na světě, která tento nový typ zařadí do flotily. Po slavnostním předání se letoun vydal na noční let přes Atlantický oceán z Montreálu do Rigy s technickým mezipřistáním na stockholmském letišti Arlanda. Včera dopoledne pak první CS300 přistál poprvé na mezinárodním letišti v Rize, kde byl představen pozvaným hostům, novinářům a zaměstnancům společnosti.

AirBaltic - Bombardier CS300
Slavnostní předání v závodu Bombardier Aerospace v Kanadě (foto: © Bombardier Aerospace)

AirBaltic budou rovněž první aerolinií na světě, která uvede Bombardier CS300 do komerčního provozu. Světová premiéra CS300 na pravidelné lince se má uskutečnit již 14. prosince 2016, kdy se letoun poprvé představí na odpoledním letu airBaltic z Rigy do Amsterdamu. Do konce letošního roku plánuje lotyšský dopravce nasadit letoun také na své linky z Rigy do Mnichova, Tallinnu, Stockholmu, Helsinek, Vilniusu, Vídně a Barcelony. Začátkem příštího roku se má CS300 objevit rovněž na linkách do Paříže-CDG, Londýna-Gatwicku a Frankfurtu.

AirBaltic objednaly v roce 2012 celkem 20 letadel Bombardier CS300. Hodnota této objednávky odvozená podle katalogových cen výrobce dosáhla výše přes 1,5 miliardy dolarů. Uvedení nového typu pro 145 cestujících je součástí rozvojového plánu společnosti Horizon 2021. Nové CS300 mají ve flotile airBaltic postupně nahrazovat nyní používané Boeingy 737-300 a Boeing 737-500. Oproti těmto letounům nabídne CS300 cestujícím více komfortu: větší rozestupy mezi sedadly, větší okénka a větší prostor pro uložení kabinových zavazadel. Důležitá je také nižší hlučnost motorů a nižší emise ve srovnání s Boeingy 737. Změna čeká také piloty, podobně jako u letadel Airbus jsou v cockpitu sidesticky a řízení letadla probíhá systémem „fly-by-wire“.

AirBaltic - Bombardier CS300
AirBaltic - Bombardier CS300 (foto: © Bombardier Aerospace)

Témata