Prezident Biden slíbil dekádu investic do letišť, v Bostonu se rozbíhá modernizace terminálu

19.09.2022 - USA & KanadaAmerický prezident Joe Biden začátkem minulého týdne navštívil mezinárodní letiště Logan v Bostonu a mluvil zde o chystaných investicích do dopravní infrastruktury. Prezident mluvil o nedobrém stavu letišť, které zaostávají za světem. Připomněl, že mezi 25 nejlepšími letišti není ani jedno americké.

Na letišti v Bostonu se nyní rozbíhá zásadní rekonstrukce terminálu E, podle prezidenta největší investice do národní infrastruktury od prezidenta Eisenhowera, kdy se investovalo do systému dálnic.

Projev amerického prezidenta Joe Bidena na letišti v Bostonu (foto: The White House)

„Prostřednictvím zákona o infrastruktuře investujeme zde na letišti Logan 62 milionů dolarů, což je dosud největší dotace na letištní terminály v zemi a jedna z největších federálních investic do letišť vůbec,“ uvedl prezident Joe Biden ve svém projevu.

Prezident dále uvedl, že do letecké dopravy napříč Spojenými státy by mělo být investováno až 25 miliard dolarů. Investice do letectví mají být klíčovou součástí plánovaných investic do infrastruktury. Vloni americký Kongres schválil balíček investic do infrastruktury ve výši pěti miliard dolarů. Nyní první část z tohoto balíčku ve výši jedné miliardy dolarů byla přidělena několika americkým letištím včetně letiště Logan v Bostonu.

Terminál E na letišti Logan byl uveden do provozu v roce 1974. Původně byl vyprojektován pro odbavení 1,4 milionu cestujících ročně, nyní však každým rokem odbaví až 5,6 milionů pasažérů. To znamená podle prezidenta fronty cestujících, zácpy aut i letadel s dopadem na životní prostředí, zpoždění letů, ztracená zavazadla apod. Rekonstrukce terminálu by díky přístavbě měla tyto problémy řešit. Rovněž by mělo vzniknout na letišti díky rozšíření tisícovka nových pracovních míst.

Stav amerických letišť již v roce 2016 v jedné z předvolebních debat kritizoval Donald Trump, který mluvil „neuvěřitelných a krásných“ letištích v Dubaji a Kataru. Ty stavěl do kontrastu se stavem newyorských letišť La Guardia, JFK a Newark. Stav amerických letišť je důsledkem nedostatečných investic do dopravní infrastruktury ve Spojených státech v posledních desetiletích.

Témata