Odchod posledních strojů Concorde již klepe na dveře

31.07.2003 - EvropaKonec komerční éry letky letounů Concorde aerolinií British Airways se uskuteční již za necelé tři měsíce, ale stále není jisté, jak bude vypadat budoucnost těchto letadel na rozdíl od jejich francouzských kolegů, kteří již spočívají především v muzeích v Severní Americe a Evropě. Tím největším otazníkem je, zda bude jeden nebo více strojů udržováno v letuschopném stavu pro příležitostné lety na jednotlivých leteckých přehlídkách. Takovýto postup právě British Airways zvažují, ale vše naráží na problémy s novou základnou pro tento stroj nebo stroje, náhradními díly a hlavně na  výší celkových nákladů, u nichž není známo, zda by je British Airways nesly sami nebo by je nesly i další subjekty.

Současně British Airways zvažují, kam umístit letouny, které budou vyřazeny z flotily společnosti a nebudou udržovány v letuschopném stavu. Pro celkem sedm strojů je zvažováno dvanáct míst: jsou to londýnské Science Museum, USS Interpid v New Yorku, Museum of Flight v Seattlu, Imperial War Museum v Duxfordu, Spitfire and Hurircane Memorial Museum v hrabství Kent, Brooklands Motor Sports and Aviation Museum v hrabství Surrey, Terminal 5 na londýnském letišti Heathrow, Yorkshire Air Museum, Filton v Bristolu, letiště v Manchesteru a Crosford Museum.

British Airways neoblomně stojí za tím, že Concorde už nikdy nebude vozit pasažéry, a to i přesto že nabídka sira Richarda Bransona byla zvýšena ze směšné jedné libry na o trochu méně směšný jeden milión liber za každý stroj. British Airways chtějí, aby každé místo, kam bude letoun případně umístěn, mělo spojitost nejenom s letectvím, ale také se společností samotnou. Kvůli tomu mají nabídky na umístění letounu Concorde v zemích jako jsou Bahrajn nebo Čína velmi malou šanci na úspěch.

Štítky