Francie a Japonsko budou vyvíjet nástupce Concordů

15.06.2005 - Nová letadlaFrancouzské a japonské společnosti spojí své síly při zkoumání problémů nadzvukového létání. Francouzská Aerospace Industries Association a japonská Society of Japanese Aerospace Companies podepsaly tříletou smlouvu o spolupráci v této oblast. Do společného výzkumu přijde každý rok jeden milión dolarů.

Výzkum se bude soustředit na vývoj nových materiálů, snížení spotřeby paliva nadzvukových motorů a snížení hlučnosti těchto motorů. Jedná se o stejné faktory, které dnes již nelétajícím letadlům Concorde znemožnily plnohodnotného zapojení do letecké dopravy. Spolupráce Francie a Japonska je v tomhle směru velmi přínosná, neboť se v ní kombinují francouzské zkušenosti s nadzvukovým létáním a nejpokročilejší japonské technologie.

Japonsko již otestovalo motor, který je schopen dosáhnout rychlosti převyšující pětinásobek rychlosti zvuku. Výsledky testů přitom byly uspokojivé. Projekt má i důležitou politickou podporu v obou zemích. Je to sice ještě předčasné, ale již se hovoří o letadle s třikrát větší kapacitou, než měl Concorde, a které by bylo schopno vzdálenost mezi Tokiem a New Yorkem překonat za pouhých šest hodin.

Štítky