Na ruzyňském letišti proběhlo cvičení letecké nehody

14.10.2021 - Česká republikaNa Letišti Václava Havla Praha se ve středu dopoledne uskutečnilo společné cvičení záchranných, bezpečnostních a provozních složek letiště. Ty procvičovaly zásah u nehody letadla při přistání a prověřovaly následné činnosti podle postupů Letištního pohotovostního plánu. Cvičení se zúčastnila i Policie ČR a Asociace samaritánů ČR. Zapojila se také letecká společnost Smartwings, která pro účely cvičení zapůjčila jedno ze svých letadel.

Cvičení zásahu u letecké nehody na pražském letišti, pohled z dronu (foto: Letiště Praha)

Předmětem letošního cvičení byl zásah u havarovaného letadla, včetně záchranných a hasebních prací provedených složkami Letiště Praha, zahrnující i specifické postupy pro identifikované nebezpečné zboží na palubě.

„Na místo nehody jsme vyslali čtyři zásahové speciály, celkem osm letištních hasičských vozů a do cvičení se zapojilo 18 hasičů. Potvrdili jsme si rychlý dojezd, prověřili jsme zásah na hašení hořícího motoru u letadla, reakci posádky při evakuaci, činnost hasičského záchranného sboru při evakuaci cestujících a také součinnosti složek na Letišti Praha,“ uvedl řídící cvičení Zdeněk Čelikovský.

(foto: Letiště Praha)

V další části cvičení se prověřovala aktivace skupiny pro odstraňování nepohyblivých letadel z provozní plochy. Cvičení se uskutečnilo za plného provozu letiště a nijak neovlivnilo plynulé odbavování cestujících, ani běžný letový řád na Letišti Praha.

„Potvrdili jsme si schopnost velmi rychlé reakce a zásahu u letecké nehody a perfektní součinnost s ostatními složkami v případě mimořádné události,“ dodal Zdeněk Truhlář, manažer strategie a správy bezpečnosti.

Velká mezinárodní letiště musí být připravena i na leteckou nehodu. Proto Letiště Praha pořádá pohotovostní cvičení letecké nehody jednou za dva roky. Naposledy se cvičení uskutečnilo na ruzyňském letišti v dubnu 2019. Menších pohotovostní cvičení je celá řada a probíhají na letišti v průběhu celého roku.

(foto: Letiště Praha)

Seznam zúčastněných složek:

  • Letiště Praha, a. s.
  • Smartwings a. s.
  • České Aerolinie, a. s.
  • Czech Airlines Handling, a. s.
  • Asociace samaritánů ČR
  • Policie České republiky (Inspektorát cizinecké policie)
  • Řízení letového provozu, s. p.

Témata