Lufthansa podala oficiální nabídku na převzetí ITA Airways

18.01.2023 - EvropaNěmecká média očekávaly, že Lufthansa Group dnes podá italskému ministerstvu financí závaznou nabídku na majetkový vstup do společnosti ITA Airways. Podle agentury Reuters se tak skutečně stalo. Zároveň se dneškem také uzavírá doba, kdy italská vláda zpřístupnila zájemcům o koupi ITA Airways čerstvá data, finanční dokumenty a strategické plány. Informuje o tom italský deník Corriere della Sera. Podle něj má být prvním krokem privatizace ITA Airways navýšení kapitálu o 300 milionů eur, díky kterému má Lufthansa převzít 40% podíl v této letecké společnosti. Konečná smlouva má být sice zřejmě podepsána až v létě 2023, ale Lufthansa bude moci zahájit restrukturalizaci ITA Airways již záhy po podpisu dopisu o záměru. Pokud jsou publikované interní údaje správné, je co nejrychlejší restrukturalizace společnosti dokonce nutností. Podle těchto údajů totiž společnost nadále spaluje 1 až 1,5 milionu eur denně. Navíc v roce 2022 dokázala svá letadla obsadit pasažéry pouze v z 63 %.

Airbus společnosti ITA Airways na letišti v Římě-Fiumicinu, květen 2022 (foto: Captain Raju/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Lufthansa chce vstoupit do ITA Airways samostatně, již bez rejdařství MSC, se kterým ještě loni o vstup do ITA společně usilovala. MSC se po loňském neúspěšném pokusu raději rozhodlo založit vlastní nákladní leteckou společnost. Podíl Lufthansy se má v ITA Airways postupně navyšovat. Italská strana ovšem očekává, že minimálně v Římě zůstane zachována základna a přestupní uzel společnosti. Konečná dohoda má být sice uzavřena až v létě, ale podle všeho italské ministerstvo financí nechá Lufthansu převzít řízení společnosti ihned, jakmile bude podepsán dopis o záměru.

Pro Lufthansu je ovšem celá transakce riziková. Existuje, jak možnost, že se jí podaří úspěšně společnost ITA Airways a Řím začlenit do své stávající sítě a na synergiích a rozšíření sítě nakonec Lufthansa velmi vydělá. Stejně tak ovšem existuje možnost, že Lufthansa o svoji investici do italského dopravce přijde a ten i přes angažmá renomovaného dopravce zkrachuje. Proto skupina Lufthansa trvá na podmínce výstupní klauzule z dohody, stejně jako k zajištění přístupu ke zbývajícímu 60% podílu za pomocí kupní opce. Pomyslný míč je tak nyní na straně italského ministerstva financí. To ještě může teoreticky překvapit, neboť například i americká společnost Delta Air Lines prohlásila, že hodlá na poslední chvíli Itálii předložit nabídku na vstup do ITA Airways. Zda toto prohlášení bude dodrženo nebo zda dojde k upřednostnění dosavadního favorita - Lufthansy - uvidíme zřejmě již v nejbližších dnech.

Témata