Zklamání pro Lufthansu - ITA Airways má získat fond Certares a společnosti SkyTeamu

31.08.2022 - EvropaItalská vláda dnes rozhodla, že lepší nabídku na převzetí většinového podílu učinilo konsorcium investičního fondu Certares, Air France-KLM a Delta Airlines. V další fázi tak zahájí exkluzivní jednání s těmito společnostmi o převzetí 55% podílu v ITA Airways. Vláda však zdůrazňuje, že smlouva bude podepsána pouze v případě, až bude vláda spokojena se všemi detaily privatizační smlouvy.

Pro italskou vládu tak bylo pravděpodobně rozhodující, že se konsorcium spokojilo s menším podílem než nabídka konkurenční nabídka MSC-Lufthansy, která chtěla ve společnosti získat hned 80% podíl. V Itálii je veřejným tajemstvím, že právě zásahy politiků do rozhodování předchozí společnosti Alitalia vedly ke značné části finanční mizérie této společnosti. Italští experti tak projevili kolem současného rozhodnutí pochyby, že by se chování politiků vzhledem k ITA Airways mělo v budoucnu nějak změnit. Zvlášť pokud jedním z důležitých aspektů rozhodnutí byl moment, aby měl stát a politici, kteří jsou v Itálii právě u moci, stále na leteckou společnost a její hopodaření velký vliv. Experti vyjádřili skepsi, zda vůbec dokáže být ITA Airways v budoucnu z tohoto důvodu zisková a zda se nebude opakovat známý scénář pod názvem "Alitalia 2.0".

Pro společnosti Delta a Air France-KLM šlo v sázce o získání ITA Airways mnohem více než "jen" převzetí nástupce společnosti Alitalia. Šlo tak o možnou ztrátu významného člena Skyteamu ve prospěch konkurenční Star Alliance na velice důležitém italském trhu. Prodej většinového podílu v ITA Airways však stále není v žádném případě hotovou věcí. Na konci září 2022 se budou v Itálii konat nové volby a v Itálii se hlásí o pozornost veřejnosti také takové politické síly, které chtějí prodej společnosti ITA Airways dokonce úplně zastavit. Jde teď o to, zda tyto síly nezískají většinu a jaké politické strany dokáží po zářijových volbách sestavit novou italskou vládu.

letadla společnosti ITA Airways na letišti Miláno-Linate, červen 2022 (autor: Saggittarius A, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata