LOT zahájil pravidelné lety z Varšavy do Ostravy

26.10.2020 - Česká republikaV neděli ve 23:37 dosedl na ranvej ostravského letiště Embraer 170 polské letecké společnosti LOT. Letoun registrace SP-LDI tak po několikaměsíčních odkladech zahájil provoz na nové pravidelné lince z Varšavy do Ostravy a zpět. Spojení bude v zimním období 2020/21 provozováno pětkrát týdně.

Embraer 170 polského LOTu je vítám vodní slavobránou na ostravském letišti (foto: Letiště Ostrava)

Odlety linky LO505 z Varšavy jsou vždy v pondělí, ve středu, ve čtvrtek, v pátek a v neděli ve 22:55 s přistáním v Ostravě ve 23:55. Letoun LOTu na ostravském letišti Mošnov přenocuje a zpět se vrací další den brzy ráno. Z Ostravy linka LO506 odlétá vždy v pondělí, v úterý, ve čtvrtek a v sobotu v 5:25 a ve Varšavě přistává v 6:30. V pátek je odlet linky posunut až na 7:55 s příletem do Varšavy v 9:00.

„Česká republika je pro nás důležitým trhem a Ostrava jejím druhým letištěm, na které LOT létá. Jsme rádi, že i přes obtížnou epidemiologickou situaci se konečně podařilo spojit region s více než 60 destinacemi,“ uvedl mluvčí LOTu Krzysztof Moczulski.

Brzký ranní přílet do Varšavy umožňuje rychlý a jednoduchý přestup na další linky LOTu po Evropě, jako například do Amsterdamu, Mnichova, Paříže, Curychu, Milána, Ženevy, Osla, Frankfurtu, Düsseldorfu a řady dalších měst.

Původně měl LOT otevřít novou linku do Ostravy již s novým letním letovým řádem koncem března. Kvůli pandemii koronaviru však byl její start odložen. LOT nyní provoz linky zahájil i přes současnou epidemiologickou situaci v České republice.

Na otevření nové linky se vloni se společností LOT dohodl Moravskoslezský kraj. Zástupci obou stran novou linku do Ostravy představili koncem listopadu na společné tiskové konferenci. Původně kraj vybíral ve výběrovém řízení leteckou společnost, která by v závazku veřejné služby zajistila lety z Ostravy do Vidně a Mnichova. Nakonec se však kraj rozhodl soustředit na spolupráci s polským LOTem.

V závěru minulého týdne Moravskoslezský kraj v Registru smluv zveřejnil smlouvu uzavřenou s LOTem o provozu leteckého spojení Ostrava – Varšava. Polský dopravce se zavázal provozovat pět rotací týdně, přičemž smlouva umožňuje navýšení na deset rotací týdně. Podle dohody musí polský dopravce zajistit provoz linky letouny Embraer 170, Bombardier Q400 či jiným letadlem s minimální kapacitou 76 cestujících.

Moravskoslezský kraj podle smlouvy bude na provoz linky přispívat částkou 400 tisíc eur ročně (10,9 milionů Kč). V případě navýšení na deset rotací se roční příspěvek kraje zvýší na 800 tisíc eur (21,8 milionů Kč). V prvním roce provozu linky získá LOT na ostravském letišti slevu z letištních poplatků. Kraj tak může vyplatit za dobu trvání smlouvy částku až 109 milionů Kč.

Smlouva byla sjednaná na dobu pěti let. Kraj může smlouvu vypovědět bez udání důvodů s výpovědní dobou 12 měsíců. Polský LOT může dohodu vypovědět s výpovědní dobou 6 měsíců, v první roce trvání však jen čtvrtletní obsazenost letadel bude nižší než 35 %.

Se zahájením nové linky upravil Krajský úřad Moravskoslezského kraje také jízdní řád autobusové linky 333 spojující letiště Ostrava-Mošnov s ostravským autobusovým nádražím. Nově jsou vypravovány spoje tak, aby navazovaly na pozdní přílet z Varšavy a brzký ranní odlet z Ostravy.

Poté, co Ryanair předminulý týden pozastavil na zimní období své pravidelné lety do Ostravy, je nová linka LOTu jediným pravidelným spojením pro cestující, která na do tohoto severomoravského města létá.

Témata