LOT spojí novou linkou Ostravu s Varšavou

27.11.2019 - Česká republikaPolská letecká společnost LOT zahájí příští rok na jaře nové pravidelné spojení mezi Ostravou a Varšavou. Novou linku představily zástupci Moravskoslezského kraje a LOTu na společné tiskové konferenci v Ostravě.

Společná tisková konference Moravskoslezského kraje a LOTu v Ostravě (foto: Moravskoslezský kraj)

Provoz na nové lince bude zahájen 30. března 2020 a LOT nabídne pět letů týdně v ne zcela ideálních časech. V pondělí, ve čtvrtek a v sobotu budou odlety z Ostravy ve 13:25, v úterý a v pátek v 17:05. V opačném směru budou odlety z Varšavy v pondělí, ve čtvrtek a v sobotu v 11:50, v úterý a v pátek v 15:30. Podle zveřejněného letového řádu bude na lince létat vrtulovými letouny De Havilland Dash 8-400 pro 78 cestujících. Podle tiskové zprávy společnost počítá i s nasazením proudových strojů Embraer 170/175. Polský dopravce předpokládá od září navýšení počtu letů na dva denně.

Polský dopravce již v pondělí zahájil prodej letenek na novou linku do Ostravy na svých webových stránkách a prostřednictvím dalších prodejních kanálů. Ceny jednosměrných letenek z Ostravy do Varšavy začínají na 1501 Kč, zpátečních pak na 1486 Kč.

Nová linka neznamená jen spojení do Varšavy, ale napojení moravskoslezské metropole na celou síť LOTu a dalších partnerských aerolinií. S přestupem ve Varšavě tak budou moci cestující letět z Ostravy do dalších destinací v Evropě, Asie a Severní Americe. V současnosti pravidelné linky LOTu směřují již do 111 destinací na čtyřech kontinentech.


Letoun De Havilland Dash 8-400, se kterým bude LOT létat do Ostravy (foto: Anna Zvereva/Wikimedia Commons - CC BY-SA 2.0)

„Letový řád je připraven tak, aby umožnil cestujícím z Polska a četných letišť v regionu rychlý a pohodlný přestup ve Varšavě na lety do Ostravy. Opačným směrem, cestou z Ostravy LOT zajišťuje svým cestujícím přístup k rychlým přestupům na Chopinově letišti na evropské linky mimo jiné do Bruselu, Paříže, Amsterdamu a Düsseldorfu. Cestující získají také možnost využít dálkové lety například do USA, Kanady a do Asie - Singapuru a Soulu,“ uvedl člen představenstva LOT Polish Airlines Stefan Malczewski

„Jsem rád, že se Moravskoslezskému kraji a společnosti Letiště Ostrava podařilo přesvědčit významného leteckého dopravce o tom, že mošnovské letiště je svými parametry, vybavením i polohou dobrým místem pro pravidelné letecké linky. Potřebujeme pravidelné letecké pojení s významným mezinárodním dopravním uzlem, který by zlepšil dopravní dostupnost regionu. Jen tak udržíme v kraji dnešní investory a přilákáme nové,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Pro manažery, obchodníky, ajťáky, vědce, sportovce ale i turisty potřebujeme pravidelné letecké spojení do destinace, ze které je možné se dostat do celého světa. Varšava takovým místem bezesporu je a s plánovaným rozvojem nového letiště její význam ještě poroste. A společnost LOT, která je členem Star Aliance, navíc nabídne jednoduchý a garantovaný přestup na jednu letenku, což jistě ocení všichni cestující,“ doplnil náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Zástupci Moravskoslezského kraje na tiskové konferenci informovali, že kraj již nebude hledat dopravce, který by v závazku veřejné služby zajišťoval spojení s Vídní a Mnichovem a soustředí se na spolupráci s LOTem. Kraj koncem září informoval, že do výběrového řízení na zajištění linek do Vídně a Mnichova se přihlásil jeden dopravce, který nebyl zveřejněn. Kraj byl připraven dotovat tato dvě spojení částkou až 31,199 milionů eur, v přepočtu tedy 796,912 milionů Kč. Prostředky vyčleněné na tyto dvě linky chce kraj investovat do rozvoje infrastruktury letiště.

Podle serveru iDnes kraj chce vyčlenit na přímou podporu nové linky, vykrytí ztráty zhruba dvanáct milionů Kč. „Deset milionů korun půjde na provoz linky, dva miliony by měly být vyhrazeny na propagaci, a to prostřednictvím krajské destinační agentury,“ uvedl podle iDnes náměstek Unucka.

Témata