Letiště v Bratislavě přepsalo historický rekord

18.01.2019 - SlovenskoMezinárodní letiště M. R. Štefánika v Bratislavě včera zveřejnilo provozní výsledky za rok 2018. V loňském roce letiště odbavilo celkem 2 292 712 cestujících, což v meziročním porovnání znamenalo velmi nadprůměrný růst o 18 %. Letiště loňským výsledkem překonalo dosavadní rekord v počtu odbavených cestujících z roku 2008. Jedná se o nejlepší výsledek od vzniku letiště v roce 1951.

Odletová hala mezinárodního letiště v Bratislavě (foto: Letisko M. R. Štefánika)

„V první řadě děkujeme všem cestujícím, kteří vloni využili lety z Bratislavy a zpět. Díky nim jsme na letišti prožili rok, který se zapsal do dějin bratislavského letiště. V celé dosavadní historii letiště se dosud podařilo dosáhnout dvoumilionovou hranici jen dvakrát – v letech 2007 a 2008. A v roce 2018 jsme jí nejen opět dosáhli, ale navíc s počtem téměř 2,3 milionu cestujících výrazně překonali,“ uvedl předseda představenstva Letiště M. R. Štefánika Jozef Pojedinec.

Vloni letiště rovněž odbavilo historicky nejvíc cestujících v jednom měsíci. Stalo se tak v červenci 2018, kdy letištěm prošlo téměř 350 tisíc cestujících. Celkem vloni zaznamenalo letiště 30 366 pohybů, což meziročně znamenalo nárůst o 11 %.

Výsledky bratislavského letiště za rok 2018 v podobě infografiky (foto: Letisko M. R. Štefánika)

V průběhu loňského roku bylo otevřeno 12 nových linek, což je nejvíce za poslední roky. Během letní sezóny 2018 měla Bratislava 49 pravidelných linek, což je rovněž historický rekord.

Nejvíce cestující letělo vloni z Bratislavy do Londýna (Stansted a Luton), Dublinu, Moskvy, Milána a Skopje. Během léta charterovými lety mířilo nejvíce pasažérů do Antalye, Hurghady, Soluně, Monastiru a Burgasu. Největším dopravcem na letišti je i nadále Ryanair, za ním následuje Wizz Air a Smartwings.

Témata