Bratislavské letiště bude koncem dubna uzavřeno kvůli opravě ranvejí

25.01.2020 - SlovenskoOd 21. dubna do 1. května 2020 plánuje mezinárodní letiště M. R. Štefánika v Bratislavě uzavírku drah 04/22 a 13/31 kvůli plánované opravě. „Letecké společnosti, které provozují pravidelné a nepravidelné charterové lety, byly o uvedené uzávěrce informovány s dostatečným časovým předstihem. Z tohoto důvodu nenabízejí během uvedených 11 dnů z Bratislavy žádné lety,“ uvedl ředitel bratislavského letiště Jozef Pojedinec.

Dráhový systém bratislavského letiště (foto: Letisko M. R. Štefánika)

Obě ranveje byly rekonstruovány v 80. letech s odhadovanou životností 30 let a proto je jejich oprava nutností. Zatímco v minulých letech probíhala vždy rekonstrukce jedné z dráhy s tím, že druhá zůstal v provozu, nyní se plánuje oprava obou drah v místech, kde se křižují. Jak informoval Jozef Pojedinec dojde k rekonstrukci křížení v několika etapách.

Ještě za provozu od 13. dubna do 21. dubna dojde k přípravným pracím na dráze 04/22, jejichž součástí bude bourání cementovo-betonových desek. V uvedeném období bude letiště uzavřeno vždy na šest hodin v noci, což neovlivní pravidelné lety.

Samotná rekonstrukce křížení drah tak začne 21. dubna v 10:00 a potrvá do 1. května 18:00. Během uzávěry budou probíhat bourací práce na křížení drah, odvoz cemento-betonového krytu, řezání desek, pokládka nového cemento-betonového krytu, osazení osového osvětlení a nastříkání značení.

Mezi prvními lety po ukončení uzávěry je 1. května plánován večerní let ruské nízkonákladové Pobeda z Moskvy. V závěrečné etapě, která proběhne v nočních hodinách prvních květnových dnů dojde ještě k zalití spár asfaltem. Tyto práce by již neměly mít již na provoz letiště žádný vliv.

Ryanair, který je dominantním dopravcem v Bratislavě, již v období mezi 21. dubnem a 1. květnem ve svých rezervačních systémech nenabízí lety z/do Bratislavy. Někteří ostatní dopravci jako například Wizz Air ještě zatím lety z nabídky nestáhli. Lze očekávat, že se tak stane v nejbližších dnech.

Témata