Letiště Praha překonalo poprvé hranici 16 milionů cestujících

13.12.2018 - Česká republikaV úterý ve večerních hodinách dosáhlo Letiště Václava Havla Praha historického rekordu. Poprvé dosáhlo letiště během jednoho kalendářního roku 16 milionů odbavených cestujících. Management Letiště Praha předpokládá, že do konce letošního roku by se měl počet odbavených cestujících přiblížit 16,8 milionům, což by znamenalo 9% meziroční nárůst.

Vstup do odletové haly Terminálu 2 (foto: Letiště Praha)

Jedná se o potvrzení dosavadního vývoje, kdy Letiště Praha roste rychleji, než je evropský průměr letišť podobné velikosti. Podle nejnovější statistiky ACI Europe za říjen 2018 rostlo pražské letiště v posledním roce (ke konci října) o 9,6 %, přičemž průměrný růst evropských letišť v kategorii 10-25 milionů cestujících byl 6,3 %.

„Letiště Praha zaznamenává třetí rok po sobě historický rekord v počtu odbavených cestujících. Za celý rok 2018 očekáváme, že odbavíme o přibližně 1,4 milionů cestujících více, než v roce předešlém. Růst předpokládáme také v roce 2019, a to jak v počtu odbavených cestujících, který může dosáhnout 3–5 %, tak v počtu přímých leteckých spojení,“ říká Václav Řehoř, předseda představenstva Letiště Praha.

V průměru pražským letiště v letošním roce procházelo denně 46 tisíc cestujících. Nejvytíženějším měsícem byl doposud červenec, kdy branami letiště prošlo téměř 1,9 milionů cestujících. Nejvíce pasažérů, ke včerejšímu dni přes 1,28 milionů, cestovalo do Londýna. Praha má přímé letecké spojení se všemi šesti londýnskými mezinárodními letišti.

Letiště Praha plánuje na růst cestujících reagovat dalšími investicemi do rozvojových projektů. „V příštím roce otevřeme nové odbavovací přepážky na Terminálu 1 a celý jeden nový odbavovací ostrov na Terminálu 2. Dokončíme rekonstrukci letadlových stání na prstu B, kde dojde také k celkové modernizaci dvou odletových čekáren. Začneme rovněž s rekonstrukcí a rozšířením třídírny zavazadel,“ uvedl Václav Řehoř.

Štítky