Letecká společnost roku je nucena omezit provoz

18.04.2009 - Asie & AustrálieCathay Pacific Airways, jsou proslulé nejen kvalitou svých služeb, ale také důsledností týkající se hospodářských výsledků. Vývoj poptávky po letecké dopravě tak tyto aerolinie přiměl k poměrně markantnímu omezení provozu osobních i nákladních linek. V segmentu osobní dopravy společnost omezí kapacity o osm procent, v rámci nákladní dopravy pak o plných 11 procent. Na vině je výpadek v tržbách, které se v prvních třech měsících meziročně propadly o neuvěřitelných 22,4 procenta. Největší propad připadá na obchodní a první třídu, které jsou pro letecké společnosti obzvláště ziskové.

Redukce linek se dotkne hned několika destinací, mezi kterými nechybí ani vlajkové cíle společnosti Londýn a Sydney. V případě Londýna bude v květnu na ad hoc bázi zrušeno 17 letů. Další budou následovat i v červnu. Spojení Hongkongu a Sydney bude omezeno na tři lety denně. Do Paříže bude od května směřovat pouze jedna linka denně. Od června bude frekvence letů opětovně navýšena na deset letů týdně. Frankfurt bude nalétáván jednou denně (nyní 10 týdně). Seoul bude ponechán se čtyřmi linkami denně. Další menší škrty se týkají také letů do Bangkoku, Taipei, Tokia, Bombaje a Dubaje.

Na druhé straně se společnost rozhodla expandovat na linkách do Denpasaru, Sappora, Bahrajnu a Rijádu. Omezení provozu je ještě více citelné u dceřinné společnosti Dragonair. Ta zredukuje lety do měst Bangalore, Busan, Sanya, Šanghaj a zcela uzavře linky do Fukuoky, Dalianu, Shenyangu, Guilinu a Xianu. Nákladní doprava bude snížena ze 124 letů týdně na pouhých 84. Zaměstnanci Cathay Pacific budou požádáni o akceptování nucené neplacené dovolené, jejíž rozsah se bude na základě zařazení a seniority pohybovat od jednoho do čtyř týdnů. Společnost pravděpodobně bude muset přikročit i k propuštění menší části provozního personálu formou dobrovolných odchodů.

Změny se výrazně dotknout také flotily letounů. Společnost jedná o prodeji pěti blíže nespecifikovaných letadel. Uzemní také pět nákladních letounů Boein 747-400BCF. S výrobci jedná o zdržení dodání nových letadel a některé končící leasingové smlouvy pravděpodobně nebudou prodlouženy. Odloženo bylo také dokončení nového cargo terminál a renovace salónků v Hongkongu a Londýně.

Témata