Cathay Pacific obnoví opět přelety nad Ruskem

01.11.2022 - Asie & AustrálieLetecká společnost Cathay Pacific bude od 1. listopadu opět vést některé své linky ruským vzdušným prostorem. Informovala o tom americká agentura Bloomberg. Hongkongský dopravce se začal ruskému vzdušnému prostoru dobrovolně vyhýbat letos v březnu po zahájení ruské invaze na Ukrajinu.

Cathay Pacific na dotaz Bloomberg uvedl, že přes Rusko bude vedena opět linka z Hongkongu do New Yorku, kdy letadla společnosti budou přelétávat nad ruským dálným východem. Pro společnost bude znamenat zkrácení doby letu i úspory paliva. Při využití polární trasy přes Rusko nebudou platit omezení počtu cestujících či zavazadel jako dosud při oblétání Ruska.

Cathay Pacific nasazují na svou linku z Hongkongu do New Yorku letouny typu Airbus A350-1000 (foto: N509FZ/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Letoun Cathay Pacific při letu do New Yorku po přeletu Japonska zamíří přes Tichý oceán nad Aljašský poloostrov a dále pokračuje přes Kanadu do New Yorku. Podle Bloomberg se 12. října 2022 na lince do New Yorku uskutečnil nejdelší let v dějinách Cathay Pacific, který trval 17 hodin a 8 minut a Airbus A350-1000 uletěl vzdálenost 16680 kilometrů bez mezipřistání. Při využití trasy vedené přes Ruska se doba letu zkrátí přibližně na 15 hodin.

Trasa letu linky Hongkong - New York vedené mimo ruský vzdušný prostor (zdroj: Flightradar24)

Čína ani Hongkong se nepřipojily k západním leteckým sankcím vůči Rusku. Čínské letecké společnosti běžně přelétávají i v současnosti ruským vzdušným prostorem například při letech do Evropy.

Témata