Cathay Pacific má kvůli zpřísněným čínským opatřením problémy provozovat nákladní lety

05.01.2022 - Asie & AustrálieLetecká společnost Cathay Pacific sídlící v Hongkongu má velké problémy dál zajišťovat dálkové nákladní lety. Informovala o tom televize CNN. Důvodem jsou zpřísněné požadavky na preventivní karanténu u posádek, které se pohybovaly v zahraničí. Čína dosud razí politiku nulové tolerance nemoci Covid-19. Pro plně naočkované osoby, které se na čínské území vrátily ze zahraničí dosud platila třídenní preventivní karanténa. Cathay Pacific má všechny létající zaměstnance plně naočkovány.

Nákladní Boeing 747F společnosti Cathay Pacific, září 2019 (foto: Md Shaifuzzaman Ayon/Wikimedia Commons - CC-BY-SA-4.0)

Kvůli jednomu případu, kdy dotyčná osoba onemocněla pátý den po příjezdu ze zahraničí do Číny se tamní úřady minulý týden rozhodly původní třídenní karanténu prodloužit na týden. Společnost Cathay Pacific však varuje, že se jí nebude ve velkém dostávat létajícího personálu, neboť ten po každém návratu z letu mimo Čínu bude muset být týden v karanténě. Z tohoto důvodu hrozí rušení i jinak velmi ziskových nákladních letů. To by mohlo vést ke globálním problémům - ke snížení čínského vývozu a dalšímu přerušení celosvětových logistických řetězců. Číně tak v důsledku stále více hrozí, že vyspělé země Evropy a severní Ameriky nahradí čínské dodavatele konkurencí z jiných zemí. Aby neměla společnost Cathay Pacific problémů málo, již dříve se jí několikrát stalo, že jediné letiště ve zvláštní ekonomické zóně Hongkongu bylo během občanských protestů vůči stále restrikivnější politice Číny v minulosti již několikrát uzavřeno.

Hongkongská vláda pozastavila některé mezinárodní linky velkých leteckých společností, jako jsou Qatar Airways, Emirates, Korean Air, Turkish Airlines, Cebu Pacific Air a Finnair. V posledních dnech byly také zakázány některé lety s cestujícími z měst jako je New York, Los Angeles, Toronto, Londýn, Dubaj, Manila a další, poté, co cestující z těchto měst měli po příletu pozitivní testy. Číňané tak letecké společnosti trestají za to, že do země na letech s cestujícími re-importovaly nákazu Covid-19. Cathay Pacific proto oznámila blíže více nespecifikované rušení osobních mezinárodních letů. Na několik dnů přerušila také své nákladní lety.

Jak uvedl v dopise zaměstnancům Christ Kempist, vedoucí letového provozu společnosti Cathay Pacific, společnost vidí jako jediné možné řešení současné situace v aktivování nákladního provozu v uzavřené smyčce - tak zvaný Closed-Loop-Operation. Nejprve musí společnost zvážit všechny aspekty a závislosti, včetně dostupnosti separovaných hotelových pokojů a pak si tento provoz vyzkoušet na pilotním projektu v praxi. Podle současného pilotního plánu mají být posádky z Hongkongu vyslány do Los Angeles. Nákladní lety do USA tak mají být obnoveny 6. ledna 2022. Za tímto účelem chce společnost v Los Angeles aktivovat základnu, tak aby piloti na čínské území při přistání a nakládání letadla vůbec nemuseli vystupovat. Po několika týdenní službě se pak zaměstnanci vrátí na domovskou základnu v Hongkongu, kde absolvují týdenní karanténu a poté budou mít volno na setkání s rodinou a přáteli.

V oblasti nákladní dopravy dosáhl obrat společnosti Cathay Pacific za prvních šest měsíců loňského roku 1,62 miliardy amerických dolarů. To odpovídá přibližně 80 % celkového obratu skupiny, protože tržby z osobní dopravy jsou stále na velmi nízké úrovni. Cathay Pacific je co se týče objemu nákladní letecké přepravy zboží pátou nejvýznamnější leteckou společností světa.

Témata