Kroupami poškozený Airbus A320 OE-LBM už opět létá s cestujícími

27.06.2024 09:45 - EvropaV úterý odpoledne otestovaly společnost Austrian Airlines opravený Airbus A320 s registrací OE-LBM, který byl 9.června po průletu bouřkou při přiblížení k letišti Vídeň silně poškozen kroupami. Od včerejška je tak toto letadlo již zpět v komerčním provozu s cestujícími. Zatím obsloužilo z Vídně Frankfurt, Atény a dnes poletí na letiště Grand Canaria.

Pro plánovače Austrianu je to skvělá zpráva, neboť před vrcholem letní sezóny se Austrianu nedostává provozuschopných letadel a již před tímto incidentem musela Austrianu od 1.června vypomoci jedním Embraerem E195 na lince Vídeň-Benátky sesterská Air Dolomiti. Austrian má totiž od dubna v dlouhodobé opravě téměř nové letadlo A320neo s registrací OE-LZQ a také musí plánovat odstávky letadel typu Airbus A320neo z důvodu zdlouhavé opravy motorů GTF. Od jara má Austrian též pronajaty dvě letadla ATR 72-600 i s posádkami od společnosti Braathens Regional Airways. Ty pak Austrian nasazuje na krátkých letech do rakouských regionálních letišť, ale také třeba i do Košic nebo do Prahy.

úterní testovací let Airbusu A320 s registrací OE-LBM (zdroj: flightradar24.com)

Rakouské orgány spustily vyšetřování, které může v extrémním případě skončit trestním stíháním pilotů z obecného ohrožení nebo může být odloženo z důvodu tak zvaného "suchého krupobití", které současné meteorologické radary v pilotních kabinách letadel dosud nedokážou spolehlivě detekovat. Meteorologové rozlišují totiž dva způsoby jak se kroupy v oblacích tvoří - mokré, kdy na povrchu zárodečné kroupy se sráží voda a pomalu ke kroupě přimrzává nebo suché, kdy je teplota v mraku tak nízká, že voda zamrzne okamžitě a uzavře uvnitř kroupy vzduchové bublinky. Právě tento vzácnější typ meteoradar nedokáže detekovat jako kroupy. V minulosti se už podobné případy staly (například let 242 společnosti Southern Airways 4.4.1977 nebo let Delta Airlines 7.8.2015).


Airbus A320 s registrací OE-LBM, březen 2019 (autor: Anna Zvereva, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata