Kolem Condoru krouží hladoví dravci

17.01.2020 - EvropaKolem německé letecké společnosti Condor se slétají kupci. Condor je nyní jako fungující dcera zkrachovalé britské cestovní kanceláře Thomas Cook Group na prodej. Společnost funguje jen díky překlenovacímu úvěru německé vlády a vlády spolkové země Hessensko ve výši 380 miliónů eur, který musí splatit do 15. dubna. Ovšem společnosti se daří dobře, za poslední období se Condoru dokonce podařilo zvýšit zisk.

Condor - Boeing 757-300 (foto: Condor)

Proto není divu, že kolem Condoru začali kroužit zájemci. Zájem projevily investiční skupiny, například americký investor Apollo Global Management společně s evropskou cestovní kanceláří a evropským investorem. Americký vlastník totiž nemůže v evropské aerolince vlastnit většinový podíl. Condor by totiž mohl přijít o status evropské aerolinie, pokud by měl většinový podíl vlastník mimo EU. Což se teoreticky stane, pokud Británie vystoupí bez dohody z EU. Vlastníkem je totiž stále zkrachovalý Thomas Cook takže konečné slovo, komu bude Condor prodán by měl mít britský insolvenční správce. Brexit koncem ledna bez dohody s EU však může Condoru hledání strategického investora zkomplikovat.

Navíc pokud dalším zájemcem o Condor má být britská investiční firma Greybull Capital, která vlastnila většinu zkrachovalé aerolinie Monarch. Nejistota kolem brexitu může Greybull výrazně znevýhodnit.

(foto: Condor)

Překvapivým zájemcem o Condor je tak polský LOT, jak píšou německé týdeníky Wirtschaftswoche a Der Spiegel. Mezi odborníky v letectví se spekuluje, že ke kroku podat nabídku se odhodlá i britsko-španělský koncern IAG, který krachem AirBerlin a podivností okolo převzetí společnosti Niki ztratil ve střední Evropě partnera aliance Oneworld.

Rozhodně budou nejbližší týdny pro zaměstnance Condoru velmi napínavé. Další vývoj dění okolo společnosti Condor budeme sledovat.

Štítky