KLM spojí nově Amsterdam s Aarhusem

18.09.2022 - EvropaLetecká společnost KLM Royal Dutch Airlines spojí se začátkem zimní sezóny dánský Aarhus s Amsterdamem. Nová linka bude provozována denně od 30. října 2022 letounem Embraer E195-E2 pro 132 cestujících dceřiné společnosti KLM Cityhopper. Odlety z Amsterdamu jsou naplánovány každý den na 10:10, let zpět z Aarhusu pak na 12:00.

Aarhus je v pořadí již čtvrtou destinací, kterou budou KLM v Dánsku obsluhovat. Společnost totiž již pravidelně létá do Kodaně, Billundu a Aalborgu.

Náměstí Bispetorv v centru Aarhusu, červen 2017 (foto: RhinoMind, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Aarhus je s 285 tisíci obyvateli druhé největší město Dánska. Leží na východním pobřeží Jutského poloostrova. Město je sídlem významných společností jako je Arla Foods (mlékárenský průmysl), Salling Group (maloobchod), Jysk (prodejce domácích potřeb), Vestas (výrobce větrných turbín), Terma A/S (obrana a letectví). Vědecký park INCUBA zase do Aarhusu přitahuje řadu začínajících IT a biomedicínských firem. Pro dánskou ekonomiku je také významný zdejší přístav a kontejnerové překladiště.

Kontejnerové překladiště v Aarhusu, červenec 2011 (foto:Guillaume Baviere, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Letiště v Aarhusu se nachází zhruba 40 kilometrů severně od města. Před pandemií jej ročně využívalo přes půl miliónu cestujících. Základní obslužnost letišti zajišťují linky SAS Scandinavian Airlines do Kodaně, Osla a Stockholmu. Ryanair nabízí nejvíce pravidelných destinací: do Gdaňsku, Londýna-Stanstedu, Málagy, Milána-Malpensy a Rigy. Přes léto ještě létá na Korfu, do Varšavy a do Zadaru. BRA - Braathens Regional Airlines létají do Götenburgu a do Stockholmu-Bromma. Sezónní linky do letních letovisek operují dopravci Airseven, DAT a EgyptAir. Koncem září má na letiště nově přijít s linkou z Bukurešti Wizz Air. Naopak během pandemie avizované spojení Aarhusu s Mnichovem dosud Lufthansa, respektive Air Dolomiti, stále neprovozuje.

Nejbližší alternativou k Aarhusu je letiště v Billundu. Je vzdálené 96 kilometrů, což je zhruba jednu hodinu jízdy autem. Aalborg na severu Jutského poloostrova je také relativně blízko, jen 130 kilometrů, tedy jeden a půl hodiny jízdy autem. Největší letiště Dánska, v Kodani, je z Aarhusu vzdáleno necelé tři hodiny jízdy autem.

Přístav v Aarhusu, červenec 2017 (foto: RhinoMind, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-4.0)

Témata