Kanada hodlá na podzim zavést povinnost očkování před nástupem do letadla

15.08.2021 - USA & KanadaOmar Alghabra, kandadský ministr dopravy, informoval na virtuální tiskové konferenci v pátek, že Kanada plánuje zavést požadavek ukončeného očkování před nástupem do letadla, meziprovinčního vlaku nebo výletní lodě. Stát se tak má na podzim. A to vše jen několik měsíců potom, co kanadský premiér Justin Trudeau uvedl, že si neumí představit, že by Kanada měla nějak významně znevýhodňovat nenaočkované občany.

Nicméně to nyní vypadá na opak - do konce října mají mít povinnost být plně naočkováni rovněž všichni státní zaměstnanci. Mají jít zbytku obyvatel příkladem. Proočkovanost osob nad 12 let v Kanadě je totiž již několik týdnů nad 70% a dál roste jen velmi pomalu. Politici by rádi s vyšší proočkovaností postupně rušili veškerá omezení ekonomiky a společnosti. Alghabra na tiskové konferenci k otázce omezení cestujících na proočkované doslova uvedl: "Víte co Kanaďané opravdu nechtějí ? Nechtějí zažít znovu lockdown. Nechtějí znovu zažít omezení svobody cestování. Chtějí žít opět své normální životy a to co nejrychleji jak je možné. A jak víte není neobvyklé, že stát musí převzít úlohu regulátora, aby ochránil veřejné zdraví a bezpečnost Kanaďanů."

Jedno z nejdůležitějších současných omezení - zákaz turistických cest do Kanady - má být zrušeno pro všechny státy k 9.září. S tím, že pro občany USA platí konec zákazu již od minulého týdne. Pokud však přijede nenaočkovaný zahraniční turista na letiště do Kanady, bude muset být umístěn na 14 dnů do hotelové karantény, a to na vlastní náklady. V praxi tak drtivá většina cestujících zřejmě bude mít ukončené očkování, aby se karanténě vyhnula. Proto na mezinárodních letech nezpůsobí tento nový požadavek nějakou výraznou změnu. Naopak na vnitrostátních letech a vlakových spojích mezi kanadskými provinciemi může byt tento požadavek novinkou, která naruší svobodné cestování občanů co očkování z principu odmítají.

Největší kanadská letecká společnost Air Canada však rozhodnutí o povinném očkování před nástupem do letadla vítá. Americké letecké společnosti jako United nebo Delta rozhodnutí kanadské vlády respektují, obratem však udávají, že neočekávají v dohledné době podobné rozhodnutí též i od vlády USA.

panorama Toronta, září 2009 (autor: Martin St-Amant, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-3.0)

Témata