Kanada zavádí povinnost být očkován pro cesty letadlem, vlakem a lodí

11.10.2021 - USA & KanadaKanadský premiér Justin Trudeau v polovině minulého týdne oznámil, že od 30. října budou muset mít všichni cestující starší dvanácti let v letecké, železniční a námořní dopravě očkování na covid-19. V letecké dopravě se tato povinnost bude vztahovat na všechny pasažéry na vnitrostátních linkách a mezinárodních spojích odlétajících z kanadských letišť.

Ke stejnému datu se budou muset prokázat všichni zaměstnanci přepravních společností v uvedených odvětvích dopravy, že jsou rovněž očkováni na covid-19. Opatření kanadské vlády počítá s přechodnou dobou do 30. listopadu, pro ty cestující, kteří zahájili očkování, a ještě nedostali druhou dávku. Takoví cestující se budou muset před nástupem na palubu dopravního prostředku prokázat negativním testem na covid-19.

Letouny společností WestJet a Air Canada na mezinárodním letišti Montréal-Trudeau (abdallahh/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Požadavek na očkování pro zaměstnance v letecké dopravě se vztahuje na pracovníky leteckých společností, letišť a dalších organizací, kteří působí v prostorech letišť pro odbavené cestující, tedy například i na zaměstnance restaurací a letištních obchodů.

V případě nedodržení opatření přichystala státní organizace Transport Canada, jež je v Kanadě zodpovědná za dopravní politiku a předpisy, sadu pokut. Jednotlivci – cestující nebo zaměstnanci – mohou být pokutování do výše 5000 kanadských dolarů (zhruba 88000 korun). Provozovatelů v letectví za porušení nařízení hrozí pokuta 25000 dolarů (zhruba 440000 korun). Daleko vyšší pokuty, a to až do výše 250000 dolarů (4,4 milionů korun), hrozí pro provozovatele v železniční a námořní dopravě.

Výjimku z povinnosti prokázat se očkováním na covid-19 budou mít osoby, které nemohou být očkování ze zdravotních důvodů. Mluví se rovněž o výjimce pro osoby odmítající očkování z náboženských důvodů. Takové osoby musí prokázat, že jsou členy náboženské organizace, která silně odmítá očkování.

Témata