ITA Airways rozšíří v příštím roce flotilu o 39 letadel

16.11.2022 - EvropaSpolečnost Italia Trasporto Aereo SpA operující jako ITA Airways oznámila, že „podepsala všechny své plánované závazky“ a rozšíří v příštím roce svou flotilu o 39 nových letadel Airbus - 30 na střední a krátké tratě a devět dálkových letadel. Na dálkových trasách plánuje ITA Airways v roce 2023 přidání hned několika nových transatlantických destinací. Plán na příští rok je nově létat z Říma do San Francisca a Washingtonu. Později v průběhu roku 2023 má přibýt ještě Rio de Janeiro. Na středních trasách plánuje ITA Airways soustředit se na nové destinace zejména na Blízkém východě. Plánuje zde nově obsluhovat Džiddu, Rijád a Kuvajt.

Aktuálně společnost provozuje flotilu 69 dopravních letadel. Nejvíce z nich - 33 Airbusů A320, 18 Airbusů 319, 8 Airbusů A330 - má převážně po své předchůdkyni, společnosti Alitalia. Šest nových Airbusů A350 a čtyři A220 však již pocházejí z nových objednávek letadel buď přímo u výrobce nebo přes leasingovou společnost Air Lease Corporation (ALC).

Právě díky spolupráci s ALC má v příštím roce dojít z největší části k oznámenému rozšíření flotily. Nově mají přibýt do flotily ITA Airways letadla typu Airbus A320neo, A321neo a A330-900. Ještě letos společnost převezme další Airbusy A220-300 a také nově A220-100. Do konce roku 2023 bude mít ITA 96 letadel, z nichž polovina bude nových.

Vizualizace nových letadel Airbus v barvách společnosti ITA Airways, (foto: Airbus)

Italský vlajkový dopravce je však i přes ambiciózní plány na rozvoj a modernizaci flotily stále ztrátový. V Itálii čelí velké konkurenci zejména nízkonákladových dopravců. V listopadu čerpala ITA poslední tranši ve výši 400 milionů eur z italské rozvojové pomoci schválené Bruselem. Společnost ITA je stále ze 100 % vlastněna státem. Italská vláda podle zdrojů agentury Reuters zřejmě brzy jmenuje bývalého úředníka ministerstva financí Antonina Turicchiho předsedou společnosti ITA Airways.

Jednání s americkým investorem Certares o vstupu do ITA se zadrhávají, Lufthansa a MSC se k možné nové nabídce na ITA vyjádřily velmi zdrženlivě. Italský vicepremiér Matteo Salvini je však otevřený k oběma kupujícím. Cílem zůstává privatizace společnosti ITA do konce letošního roku, řekl Salvini deníku Il Sole 24 Ore. „V opačném případě by se musely na stabilizaci společnosti ITA Airways vynaložit další stovky milionů eur z veřejných prostředků.“, uvedl dále Salvini.

Témata