Incident na letadle Boeing 737-800 společnosti Southwest Airlines

08.04.2024 10:20 - USA & KanadaV neděli došlo k incidentu na letadle Boeing 737-800 společnosti Southwest Airlines. Během vzletu na letu 3695 z Denveru do Houstonu upadl kryt motoru a zasáhl klapku křídla. Piloti se s letadlem bezpečně vrátili na výchozí letiště. Žádné z osob na palubě se nic nestalo. Cestující dorazili do Houstonu jiným letadlem společnosti Southwest se zhruba čtyřhodinovým zpožděním. Společnost Southwest uvedla, že týmy údržby letadlo prověřují.

Televize ABC News odvysílala video zveřejněné na sociální síti X, na němž je vidět utržený kryt motoru, který se třepotá ve větru s roztrženým logem společnosti Southwest.

Společnost Boeing je v USA terčem ostré kritiky poté, co se z nového letadla 737 MAX 9 společnosti Alaska Airlines utrhl začátkem ledna panel zaslepující nevyužité dveře. Není proto divu, že si nyní tuto událost vzal do hledáčku Americký federální letecký úřad (FAA). Ten totiž podle agentury Reuters v prosinci navrhl nařídit povinné kontroly krytu motoru a výměny součástí letadel Boeing 737 NG po smrtelném incidentu s lopatkami ventilátoru společnosti Southwest v roce 2018. Směrnice by od provozovatelů vyžadovaly, aby do července 2028 kontrolovali a vyměňovali specifické součásti krytu motoru. FAA také vyšetřuje let 737 společnosti Southwest z 25. března, který se vrátil na letiště v Austinu v Texasu poté, co posádka ohlásila možný problém s motorem.

Boeing 737-800 společnosti Southwest Airlines vzlétá z letiště v Las Vegas, leden 2015 (autor: Tomás Del Coro, Wikimedia Commons, CC-BY-SA-2.0)

Témata