Fond Elliott Investment tlačí Southwest Airlines ke změně vedení a strategie

13.06.2024 14:20 - USA & KanadaNewyorský hedgeový fond Elliott Investment v pondělí zveřejnil, že již drží jedenáctiprocentní podíl v americké letecké společnosti Southwest Airlines. Zároveň fond také zveřejnil 51stránkový strategický dokument, který popisuje představy o směřování budoucí strategii letecké společnosti a zároveň tvrdě kritizuje současné vedení společnosti Southwest Airlines.

Přestože je Southwest Airlines s flotilou 817 Boeingů 737 největší nízkonákladovou leteckou společností na světě, doléhá na ni neúprosně soustavný tlak ořezávat co nejvíc náklady. To se zřejmě negativně odráží na poruchovém zastaralém IT systému a z hlediska investorů i na tom, že zisk u konkurenčních leteckých společností se vyvíjí lépe. Za poslední tři roky tak hodnota akcií společnosti Southwest Airlines spadla o 50 %.

Elliott Investment chce přesvědčit ostatní akcionáře, že pokud vymění vedení a změní strategii společnosti, může revitalizovaná společnost Southwest Airlines na burze rychle vykázat růst své hodnoty o "67 až 87" procent. Elliott uvádí jako příklad témata "rezervace míst", "poplatky za odbavení zavazadel", "prémiová sedadla" a "základní ekonomickou třídu", která jiné letecké společnosti již dávno s úspěchem zavedly. Nový manažer Southwest Airlines by měl podle fondu vyřešit problém s jednotkovými náklady, revidovat síťovou strategii, investovat do technologií, a tím zvýšit ziskovou marži společnosti.

Generální ředitel Southwest Airlines, Bob Jordan, který ve společnosti pracuje již 36 let, reaguje. Snaží se navázat s fondem dialog. Jenže podle Elliott Investment se Southwest nechce nechat novým investorem řídit. "Jsme přesvědčeni, že Southwest Airlines má správnou strategii, správný plán a správný tým," uvedla společnost Southwest Airlines v oficiální reakci.

Fond Elliott Investment však na sázku, že se podaří změnit strategii společnosti, navýšit její zisky a tím zvýšit hodnotu jejích akcií již vsadil hodně. Dosud nakoupil akcie společnosti Southwest za 1,9 miliardy dolarů.

uvízlé Boeingy společnosti Southwest Airlines na letišti Santa Barbara z důvodu výpadku IT systému společnosti , prosinec 2022 (autor: Glenn Beltz, Wikimedia Commons, CC-BY-2.0)

Témata