Ilker Ayci se vzdal funkce šéfa Air India

07.03.2022 - Asie & AustrálieTurecký manažer Ilker Ayci oznámil, že se nestane novým výkonným ředitelem Air India od 1. dubna 2022, jak bylo plánováno. Bývalý šéf Turkish Airlines oznámil minulý týden, že funkci nepřevezme. O svém rozhodnutí již informoval Natarajana Chandrasekarana, předsedu společnosti Tata Sons.

Důvodem je ostrá kritika v indických médiích ze strany nacionalistických kruhů. Podle nich není vhodným kandidátem na tuto funkci kvůli svým vazbám na tureckého prezidenta Erdogana. Indie má poměrně napjaté vztahy s Tureckem, který je spojencem Pákistánu.

Ilker Ayci byl do konce ledna předsedou představenstva Turkish Airlines (foto: Turkish Airlines/Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0)

Nacionalistické kruhy vyzvaly indickou vládu, aby jmenování Ayciho zastavila. Společnost Air India však již není státní, ale koncem ledna byla aerolinie předána domácí firmě Tata Sons, jež je součástí skupiny Tata Group. Přestože se jedná o soukromou firmu, indické úřady z důvodu „národní bezpečnosti“ schvalují jmenování cizích státních příslušníků do vrcholných funkcí v sektoru letecké dopravy.

Tata Group oznámily jmenování Ilkera Ayciho do funkce výkonného ředitele Air India v polovině února. Jmenování bylo již schváleno představenstvem aerolinie. S pomocí Ayciho chtěla Tata Group přivést Air India k ziskovosti a postupně obnovit její dřívější renomé. Očekávalo se rovněž rozhodnutí společnosti o modernizaci leteckého parku.

Témata