Air India se vrátila do vlastnictví skupiny Tata

27.01.2022 - Asie & AustrálieLetecká společnost Air India je od dnešního dne součástí skupiny Tata Group. Indická vláda dnes převedla akcie aerolinie na společnost Tata Sons. Firma zaplatila za indického národního dopravce částku 2,4 miliard dolarů. Tata Sons musely zároveň souhlasit s převzetím dluhů ve výši zhruba dvou miliard dolarů

Představitelé Tata Group se dnes sešli v budově ředitelství Air India se zástupci státu (foto: Air India)

Jedná se o návrat zpět, poněvadž aerolinii založil v roce 1932 indický podnikatel J.R.D. Tata. Společnost tehdy operovala jako Tata Air Lines. Po 2. světové válce, v roce 1946 došlo ke změně názvu na Air India. Po získání nezávislosti získala indická vláda ve společnosti podíl ve výši 49 %. Od roku 1953 pak byla Air India zcela v rukou státu. Zakladatel J.R.D. Tata zůstal nadále ve funkci předsedy společnosti až do roku 1977.

https://twitter.com/TataCompanies/status/1486651494002614277

Po liberalizaci letecké dopravy v Indii zahájené začátkem 90. let musela společnost čelit domácí konkurenci. Nástup soupeřů byl zprvu pomalý, ale po roce 2000 značně zrychlil zejména s novými nízkonákladovými aeroliniemi. Na ty Air India zareagovala vlastním low-costem Air India Express. V roce 2007 došlo ke sloučení Air India s Indian Airlines, které se zaměřovaly na vnitrostátní lety.

Dříve zisková aerolinie se začala propadat do ztrát, které se stále zvyšovaly. Zatímco v roce 2007 činila ztráta zhruba 100 milionů dolarů, v roce 2009 se blížila jedné miliardě dolarů. Indická vláda musela do společnosti opakovaně napumpovat stovky milionů dolarů, aby zachovala její provoz. Dříve nablýskaná a zisková Air India začala být dávána za vzor špatně hospodařící firmy.

Boeing 787 Dreamliner společnosti Air India přistává na moskevském letišti Domodědovo (foto: Papas Dos/Wikimedia Commons - CC BY 2.0)

Vládě došla s vysokými ztrátami trpělivost a v roce 2017 schválila privatizaci Air India. V roce 2018 se neozval žádný zájemce na státní nabídku na prodej 76 % akcií Air India spolu s Air India Express. Důvodem byla podmínka převzetí dluhů ve výši 4,4 miliardy dolarů. Zájemci se objevili až ve třetím výběrovém řízení, které bylo zahájeno vloni v září, v němž výše dluhů k převzetí byla snížena na dvě miliardy. Vedle Tata Sons se přihlásilo konsorcium vedené vlastníkem nízkonákladové aerolinie SpiceJet.

Tata Group již dříve vlastní dvě aerolinie. Jedná se o společnost Vistara, kterou založily spolu se Singapore Airlines, a dále o AirAsia India, v níž má podíl malajská AirAsia. S převzetím Air India získá Tata Group flotilu více než 140 letadel, práva pro mezinárodní lety i cenné sloty na londýnském letišti Heathrow.

https://twitter.com/airindiain/status/1486654978441707525

Témata