Icelandair zvýší počet provozovaných 737 MAX na 20 kusů

04.07.2022Skupina Icelandair Group je s provozem svých letadel Boeing 737 MAX velmi spokojená, a tak se rozhodla pronajmout další letouny. Se singapurskou leasingovou firmou BOC Aviation se dohodla na dlouhodobém operativním leasingu dvou letadel Boeing 737 MAX 8. Pronajaté stroje mají být dodány na podzim příštího roku. Po jejich dodání se počet provozovaných Boeingů 737 MAX ve flotile Icelandair zvýší na 20.

„Zajištění těchto letadel za výhodných podmínek umožňuje společnosti rozšířit flotilu Boeingů 737 MAX a podporuje naše plány na budoucí růst. Letadla nabízejí oproti letadlům předchozí generace vynikající úsporu paliva, což rovněž přispívá k naší snaze o snižování emisí oxidu uhličitého z našeho provozu,“ uvedl Bogi Nils Bogason, ředitel Icelandair Group.

Boeing 737 MAX v novém livery Icelandair na letišti Raleigh-Durham v americké Severní Karolíně (foto: Icelandair)

Jedná se už o druhou letošní smlouvu o pronájmu letadel 737 MAX uzavřenou islandským dopravcem. V lednu Icelandair podepsal s Dubai Aerospace Enterprise (DAE) na pronájem dvou Boeingů 737 MAX. Letadla byla dodána v průběhu jarních měsíců.

Icelandair původně objednal u amerického výrobce Boeing 16 letadel 737 MAX 8 a 9. Po vypuknutí pandemie Covid-19 se společnost rozhodla, že odebere jen 12 kusů. Zároveň se s Boeingem dohodla na kompenzaci za uzemnění typu 737 MAX.

V dubnu 2021 pak Icelandair jako třetí evropský dopravce (po TUI fly Belgium a Smartwings) obnovil provoz letadel Boeing 737 MAX. Management společnosti po několika měsících provozu uvedl, že letouny prokázaly ještě lepší výsledky, než se očekávalo, zejména z hlediska spotřeby paliva a doletů. Vloni v listopadu pak Icelandair oznámil, že plánuje svou flotilu rozšířit o další letouny 737 MAX.

Témata